Kenan Başaran'ın açıklamalar şu şekilde: 

Jorge Jesus itiraz etse de Fenerbahçe'nin favori olduğu derbi, genel olarak Beşiktaş açısından iyi geçti. Beşiktaş, kazanamazsa da Fenerbahçe'nin düşünüldüğü kadar şampiyonluğun da ağır favorisi olmadığını bir nevi ifşa etti. Bir savunma derbisi izledik. Ama Weghorst ile galibiyete en çok yaklaşan da Beşiktaş oldu. Önceki haftalarda oyuncu değişiklikleriyle Beşiktaşlıları tedirgin eden Valerien Ismael, böylesi kritik maçta çok fazla hata yapmadı. Ismael adına tek sıkıntı dile getirebilirim: Ofsayt sorununu çözememesi... Fakat derbi Ismael'in özgüven kazanmasına sağladı.

Beşiktaş'ın fikstürü zor. Derbileri birbirine çok yakın. Trabzonspor maçından 2 hafta sonra da Galatasaray'a konuk olacak. Biraz Sergen Yalçın'ın şampiyonluk sezonuna benzetiyorum. O zaman da bir nevi bir 'ölüm grubu' oluşmuştu. Ve Beşiktaş oradan çıkabildiği için şampiyon olmuştu. Giresunspor'u geçen sezon 2 maçta yenemediği gibi İstanbul'daki maç her açıdan trajikti. 4-0 gibi ağır bir yenilgi alınmıştı. Sergen Yalçın gitmişti, Mert Günok sakatlanmıştı ve rakip centilmenliğe aykırı da bir gol atmıştı. Giresun görüntü olarak geçen sezonkiyle benzer bir durumda. Büyük maçlara konsantrasyonları daha yüksek ki Galatasaray'ı yendiklerini unutmamalıyız.
Teknik direktörleri Hakan Keleş, önünde Alanyaspor maçı varken Beşiktaş maçını konuştu. Bu da Beşiktaş maçının havasına çok önceden girdiklerini gösteriyor.

Arkasından Trabzonspor maçı geleceği düşünülürse, Beşiktaş'ın Giresun'da berabere kalma lüksü dahi yok. Ismael'in Muleka'yı kullanma biçin Beşiktaş'ın skor üretimini etkiliyor. Muleka'nın kenara itildiği her dakika masraf! Gol attığı ve atmadığı maçları yan yana izleseniz cevap çıkıyor: Muleka ceza sahası içinde dolaşmalı. Derbide Muleka, 72'de oyuna giren Ghezzal'dan daha az topla buluşmuş! Bitiriciliği iyi olan Muleka'yı kanata atmaktansa Cenk Tosun'u orada düşünmeyi tercih ederim.