Mustafa Demirtaş;

beşikta başkanı sayın Arat başkan seçilmeden önce Chelsea kulübü sahibiyle arasının çok iyi olduğunu ve eğer seçilirse, başkan olduktan sonra Chelsea'den transferler konusunda söz aldığını söylemişti.

Beşiktaş devre arasında Chelsea'de muhtemelen çok fazla süre alamayan oyuncularının birkaç tanesine talip olacaktır diye düşünüyorum hatta birkaç isim haberlerde çıkmaya başladı.

Chelsea gibi sürekli kadro erozyonu olan, sürekli transferler yapan bir kulüple anlaşmalı olmak her türlü avantajdır.

Chelsea klubünde olan Armando Broja var en dikkat çekici isim, profil. 1.91 boyunda ve hareketli komple bir santrafor. Gol vuruşları iyi değil ama çok yıpratıcı, kenar forvet oynayabiliyor, fiziğine göre adam eksiltme ve top sürme yatanaği var. Southampton'da iki sezon önce kiralık oynarken çok iyi performans sergilemişti. Bir önceki sezon birçok takım onu almak istedi ciddi bonservis ücretiyle ama Chelsea bu oyuncuyu kadrosunda tuttu. Bu sezon kullanmak istedi ama ağır bir sakatlık yaşadı, bu sezona da sakat girdi ama iyi bir dönüş yaptı fiziksel olarak son aylarda forma şansı da yakalıyor. Ritim buldukça Avrupa futbolunda önemli bir 9 numara haline gelecektir. Genç bir oyuncu 2001 doğumlu. Santraforların kıvama oturması biraz daha geç olabiliyor. Beşiktaş bu oyuncuyu kiralayabilir mi? önünde Jackson var ve daha çok tercih ediliyor, Broja'da şansını iyi kullanamadı Beşiktaş kiralama yoluyla oyuncuyu alabilir. Profiline de bakınca Beşiktaş'ın aradığı bir futbolcu çünkü Beşiktaş Aboubakar'dan çıkacak gibi gözüküyor. Belki yarım sezon Semih ve Cenk ile oynarken Broja'da oynar. 9 numara kenar forvet işini böyle götürelim Aboubakar'dan çıkalım fikri olabilir çünkü her ne kadar Aboubakar hakkında söylenenleri yalanlasa da, gözlemlediğimiz kadar Aboubakar'da sezon başına göre bir frene basma durumu var. O yüzden mevcut yönetimin çok güveneceğini düşünmüyorum. Kıs asüreli Broja sonrasında bonservisi ile alınacak farklı bir 9 numara olabilir.

Stoper bölgesi için uzun zamandır Chelsea'de kiralanan bir oyuncu Sarr var. Kendisinden beklenen patlamayı yapamadı bu oyuncuda bir şeyler eksik. Sarr bonservisi ile Beşiktaş'a gelebilecek bir oyuncu. Çünkü orada oynama şansı sıfır ve önünde çok iyi stoperler var. Chelsea'de artık bu oyuncudan ne koparsak kardır durumu var ama Beşiktaş'ın bonservis vermesine değer mi? Ondan emin değilim çünkü şu ana kadar potansiyelini çok gösterememiş bir oyuncu ve son dönemde de oynamıyor. Bence Beşiktaş'ın orada ar atma transferi değil hele ki bonservis bedeli verecekse bir tanet tartışılmaz yeni bir Marcelo'sunu bulması gerek. Ocak ayında bir bonservis harcayacaksa bunu stoper için kullanmalı. Performansı tartışılmaz, takımında sürekli oynayan, fiziken alanını dolduran, sakatlık problemi olmayan net bir stopere gitmesi gerkiyor Beşiktaş'ın. yanında iyileşirse Talha ve Aytuğ oynayabilir, Bahtiyar stoperde fena değildi. Stoperde kiralık gigi ya da Sarr gibi ne vereceği belli olmayan bir oyuncuya bonservis vermektense  artık Beşiktaş'ın bu bölge için zar atmaması gerekiyor. Sarr ismini duyunca açıkcası çok çok heyecanlanmadım. Broja daha çok heyecanlandırdı. 

Bu iki ismin adı en son geçmişti daha önce ise ismi geçen Chelsea kadrosundan Beşiktaş'a kiralanabilecek çok çok mantıklı bir isim var Madueke.

Ghezzal'den artık istediğini alamayacak Beşiktaş, bu aşağı yukarı belli oldu. Duygusal olmaya da gerek yok böyle olmalı. Çok çok iyi sezonları var ama sakatlıktan bir türlü geri dönemiyor. O bölgeye belki önce kısa vadeli y ada yeni yönetimn kuracapı scout ekibi bonservisi ile alınabilecek bir driplinkçi kenar forvet bulur o zamanı kazanabilmesi için önümüzdeki yarım sezonu Beşiktaş cv'sine kanat oyuncu yazacak bir oyuncu olmadan geçirmemesi için Madueke'yi kiralayabilir. Çünkü onunda Chelsea'de forma şansı bulması yüzdesi çok çok düşük. Muhtemelen Chelsea onu kiralayacak Beşiktaş olur veya olmaz. Burada Beşiktaş devreye girebilir çünkü Madueke rahat adam eksiltebilen, hem süratli hem içe kat edebilen, dışa çalım atabilen, zaman zaman enteresan şutlar atabilen, ortada pozisyon yok iken gol çıkartabilen bir oyuncu ve Beşiktaş'ın böyle bir oyuncuya ihtiyacı var. Madueke bu yarım sezonda hedefte kalan Türkiye Kupası'nda Beşiktaş'ı Avrupa kupalarına atma yolunda önemli hamle olur diye düşünüyorum.