Trabzonspor’un UEFA’dan aldığı men cezasının Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nde onanmasıyla birlikte Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi elemelerine gitmesi kesinleşti.

Siyah beyazlılar, Şampiyonlar Ligi’ne 2. ön eleme turunda başlayacak. Fakat pandemi olmasa Beşiktaş’ın 3. ön elemeden başlama ihtimali bulunuyordu. Fikstürün gecikmesi ve sıkışmasıyla birlikte bu ihtimal ortadan kalktı.

Normal şartlar altında Avrupa Ligi’ni kazanan takım, kendi liginden Şampiyonlar Ligi bileti alırsa onun hakkı Fransa Ligi’nin üçüncüsüne geçiyor. Zira UEFA, Avrupa Ligi’ni kazanan takımı otomatik olarak Şampiyonlar Ligi gruplarından başlatıyor. Bu senaryoda Fransa Ligi üçüncüsü de eleme oynamak yerine direkt olarak gruplara kalıyordu. Ve onun eleme oynamaması demek Beşiktaş’ın 2. değil 3. ön eleme turundan maçlara başlaması demek oluyordu.

Pandemi Beşiktaş'a yaramadı!

Fakat pandemi nedeniyle maçlar ağustos ayına ertelenince işler değişti, bu ihtimal ortadan kalktı. Çünkü Avrupa Ligi finalinin tarihi 21 Ağustos olarak belirlendi. Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunun kura çekimi ise 10 Ağustos’ta yapılacak. Yani o tarihte Avrupa Ligi şampiyonu belli olmayacağı için Beşiktaş’ın bir üst turdan başlama şansı kalmadı.

Fransa Ligi üçüncüsünün şansı devam ediyor!

Fransa Ligi üçüncüsünün ise hala eleme oynamadan Şampiyonlar Ligi gruplarına kalma ihtimali var. Şampiyonlar Ligi’nde 3. ön eleme turu kura çekimi 31 Ağustos’ta yapılacak. Yani Avrupa Ligi finalinden 10 gün sonra. Eğer Avrupa Ligi’ni Başakşehir, Manchester United, Inter, Sevilla ve Shakhtar’dan biri kazanırsa Rennes direkt olarak Şampiyonlar Ligi gruplarına kalacak.

Şampiyonlar Ligi’nde 2 ve 3. ön eleme turları tek maç üzerinden oynanacak. Play-off turu ise çift maçlı eliminasyon sistemiyle oynanacak.

Beşiktaş elenirse Avrupa Ligi'ne kalabiliyor mu? İşte hesaplar...

Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'ne 2. ön eleme turunda veda ederse yoluna Avrupa Ligi 3. ön eleme turundan devam edecek. Şampiyonlar Ligi'ne 3. ön eleme turunda veda etmesi halinde bu sefer yoluna Avrupa Ligi Play-off turundan devam edecek. Şampiyonlar Ligi Play-off turunda elenir ise Avrupa Ligi gruplarına kalacak.

Avrupa Ligi'nde Play-off dahil bütün eleme turları tek maçlı eliminasyon sistemiyle oynanacak. 

Maçların hangi statlarda oynanacağı ise yapılacak başvurular sonucu belli olacak. (Ajansspor)