Beşiktaş kimi alacağına değil, önce kimleri göndereceğine karar vermeli ki takım özüne dönebilsin!.. Beşiktaş sezonun en iyi maçını İnönü Stadı’nda konuk ettiği Rizespor’a karşı oynadı. Oyuna sonradan dahil olan Joe Worrall uzatma dakikalarında siyah-beyazlı ekibe galibiyeti getiren golü atmasaydı da objektif değerlendirmede sapma olmayacaktı. Beşiktaş sezonun en az top kaybıyla oynadı kendi sahasında ve seyircisi önünde. Ve Beşiktaş uzun aranın ardından bol sayıda pozisyon üretti. Bunun nedeni neydi?

Birinci nedeni cezalı Gedson Fernandes’in yokluğu ve onun görevini üstlenen Salih Uçan’ın belki de ilk kez yana-geriye değil de ileri oynamasaydı. Fernandes’in dinlendirilmesi gerektiğini birkaç kez dile getirdim lakin dikkate alan olmadı. Rizespor maçında görüldü ki Fernandes oynamadı, Beşiktaş orta sahası üretti ve top kaybını en alt düzeye çekti. Bunun içindir ki sevgili Hasan Arat memleket memleket gezip teknik direktör ve oyuncu arayacağına önceliği sezon sonunda gönderilecek isimlere vermeli.

3 yıl önce yere göğe sığdırılamayan Fernandes, Beşiktaş’a pranga olup çıkmış ve işin ilginci kimse bunun farkına varamamış! Yokluğunda Fernandes’in görevini üstlenen Uçan da bu kez sorumluluktan kaçmadı ve tam da oynaması gerektiği gibi oynadı. Salih’in bunu yapması için transfer döneminin yaklaşması mı gerekliydi?

Açıkçası sürekli eleştirdiğim Uçan’ın oyundan alınıp yerine Alex Oxlade Chamberlain’in sürülmesi hata oldu. Serdar Topraktepe’nin Jackson Muleka-Cenk Tosun değişimi için aynı yorumu yapamam zira son derece doğru karardı. Zira Muleka, çoğu kez rakip ceza alanı içinde etkisiz kalıyor. Muleka, ileri uçtaki adam arkasında ya da yanında oynamayı benimsemiş. Ne yazık ki kendisine çıkarılan topların hiçbirine sahip olamadı.

Önce Rizespor öne geçti, kısa süre sonra Beşiktaş eşitliği sağladı, sonra Beşiktaş öne geçti Rizespor beraberliği yakaladı, uzatma dakikalarında da Joe Worrall skoru belirleyen golü attı: Beşiktaş 3 - 2 Rizespor...

Beşiktaş sezon başından bu yana böylesine üretken ve istekli oynayıp yine aynı puana sahip olsaydı kimsenin sesi çıkmazdı. Ne var ki çoğu maçtaki istemsiz ve organizasyondan yoksun futbol, haklı olarak Beşiktaşlıları çileden çıkardı. Ve görüldü ki oyundan çıkması gereken tek isim sahada sadece koşan Fernandes’miş…

En azından sezon biterken bunu anlamış olduk!

Asena Özkan/T24