Şafak Malatya'nın açıklamaları şöyle:

"ŞAMPİYONLUK ŞANSI TABİİ Kİ VAR AMA..."

"Gerçekçi olmak lazım. Tabii ki matematiksel olarak Beşiktaş’ın şampiyonluk şansı var. Tabii ki Beşiktaş arması tek başına şampiyonluk adayı ve tabii ki Şenol Güneş isminin olduğu her yerde hedef her zaman şampiyonluktur. Ancak cümlenin başında da ifade ettiğim gibi, GERÇEKÇİ OLMAK LAZIM. Maç eksiği olan liderle puan farkı ortada. İç sahada kazanman gereken büyük ve önemli maçların hepsinde puan ya da puanlar kaybetmişsin. Takım mental ve fiziksel olarak yorgun durumda. 1 sezon içinde 3 farklı diziliş ve taktik üzerinde  organize olmaya gayret etmiş bir takım var. Tüm bu parametreleri bir potada eritince, camianın görüşünde pek de haksız olmadığını söylemek yanlış olmaz sanırım."

"GÜNEŞ'LE PERFORMANS YÜKSELİŞİNDEN ŞÜPHEM YOK ANCAK..."

Şenol Güneş’in Beşiktaş, Bursaspor ve hatta zaman zaman milli takım özelinde bize verdiği en büyük referans, kısa vadede oyunculardan maksimum verim alması olmuştur. Bu sebeple ara sonrası Beşiktaş’ta oyuncularda gözle görülür bir performans yükselişi olacağından şüphem yok. Ancak yukarıda da söylediğim gibi, bu bile tek başına başarı için yeterli olur mu? Açıkcası bu kadar benzemezin olduğu bir ortamda büyük soru işareti…

"OCAK AYINDA TRANSFERDE UÇAN KAÇAN BİR BEŞİKTAŞ BEKLENMESİN" 

"Bir kere şunun adını net bir şekilde koymamız lazım. Beşiktaş’ın tepesinde FFP sopası hiç olmadığı kadar yakın durumda. Maalesef Beşiktaş yönetiminde rakiplerinde olduğu kadar finansal doping hamleleri yapacak, kimine göre hülle kimine göre ise iş bitirme denilen finansal birliktelikleri organize edecek bir yapı ya da organizasyon yok. Bu sebeple Beşiktaş’ın Ocak transfer döneminde de satmadan alma, ya da maaş bütçesi açmadan yeni giderler altına girme lüksü yok. Ayrıca Ocak transfer dönemleri her zaman zor olmuştur. İyi olan oyuncuyu ara dönemde hiç bir takım bırakmak istemez. Dünya kupası da bu konuda Beşiktaş gibi ekonomik açıdan özgür olmayan takımların elini daha da zorlaştıracaktır. Bu sebeple kimse Ocak ayında transferde uçan, kaçan bir Beşiktaş beklemesin."

"VALERIEN ISMAEL İYİ BİR PROJEYDİ AMA BU İKLİMDE..."

"Bu konu özelinde artık daha fazla konuşmanın manası olduğunu düşünmüyorum. Sezon başında söylediğimizde bize inanmayanlar, artık bu ülkenin yapılanma için uygun futbol iklimine sahip olmadığını anlamıştır umarım. Valerien Ismael iyi bir projeydi. Kötü işler de yaptı denemez ancak bu iklimde böyle yenilikçi anlayışların tuttuğu tek bir örnek yok. Bu sebeple kaçan tren mi oldu? Yoksa karar geç mi alındıdan ziyade, bir daha böyle romantik hamlelerin yapılmaması en mühim ders olmuştur."

"BEŞİKTAŞ'TA ASIL SORUN İDARİ YAPILANMADA"

"Hep saha içini konuşuyor, saha içinden dem vuruyoruz ancak, Beşiktaş’ta asıl sorun idari yapılanmada. Bence yönetim içinde görev dağılımında sorunlar var. Geçmiş yönetimde de uyumsuzluk vardı, bence şu an gün yüzüne çıkmamış da olsa mevcut yönetim kurulunda da içeride işlerin pek de iyi gittiğini düşünmüyorum. Ancak Beşiktaş’ın bu buhrandan çıkmasının tek yolu sportif başarı. Bunu da sağlayacak olan en doğru isim şu an takımın başında. Bundan sonrasını hep beraber bekleyip göreceğiz."

Duhuliye.com / ÖZEL RÖPORTAJ