Cem Dizdar'ın Beşiktaş'ın şampiyonluğu hakkındaki değerlendirmesi şöyle;

KARTAL'IN ŞANSI VAR

Matematik olarak Beşiktaş’ın sezonu 80 puanda tamamlaması elbette mümkün! Yine de bu 80 puan için diğer iki rakip olan Galatasaray ile Fenerbahçe’nin maç kaybetmesi gerekir. Lakin ben bu yazıyı yazarken henüz Galatasaray Başakşehir maçı oynanmamıştı.

Bu noktada faraziye kurmak zaten fazlasıyla zorlama olur. Üstelik Galatasaray iki, Fenerbahçe bir maç kaybedip birer de berabere kalmalı. Fenerbahçe’nin son beraberliği Beşiktaşlılar açısından umutvar bir sonuç gibi görünse bile ‘’İstanbul oligarşisi’’ arasında şampiyonluk ihtimali hâlâ en düşük olan Beşiktaş. Ancak ihtimali olanın şansı da var demektir.

‘2 haftalık ara kayıp yaşatmaz’

Bu ülke futbolda, ‘’dinlemeye’’ pek ehemmiyet verir! Bu nedenle hakem kararlarından sonra en büyük sızlanma konularından biri, ‘’Bir haftada üç maç yaptık’’tır. Gerçi ‘’Büyük takımlar haftada üç maç yapar’’ dedikten sonra rakiplerinin neden hep kendilerinden önce oynadığını soranlar da oldu! Gerçi önce oynadıkları maçı da kazanamadılar ya, o da ayrı konu...

Uzun araların futbolda takım ritmini bozup, kolektif takım davranışını akamete uğrattığını düşünenlerdenim. Dünya Kupası arasının Fenerbahçe’ye yaramamış olması buna örnek gösterilebilir. Ancak üst üste kazanan Beşiktaş için hatırı sayılır bir ‘’oyun gücü’’nden çok ‘’oyuncu marifeti’’yle kazandığını söylemek daha doğru olur. O nedenle iki haftalık aranın Beşiktaş’ta oyun kaybına neden olmayacağını düşünüyorum!..

Süper Lig’den birine ihtiyaç yok

Bu ülkede takımların oyuncu ihtiyacı bitmez. Çünkü takımlar eksik gördükleri bölgeleri kendi bünyelerinden değil ithalatçı yöntemlerle giderme bağımlısıdır. O nedenle kaleden santrfora kadar her bölgeye adam alabilirler. Yine de şunu belirteyim, sözleşme sürelerinden bağımsız olarak Beşiktaş’ın Türkiye Süper Ligi için herhangi bir oyuncuya ihtiyacı yoktur.

Sakın Nathan Redmond demeyin! Onun sezonun geneli üzerindeki etkisine dikkatlice analiz edin, bana hak vereceksiniz. Beri yandan, ‘’Bize oyuncu gerekiyor’’ diyen birinin bunca borcun nasıl kapatılacağı konusunda da bir fikri olmaması gerekir, değil mi!..

Kaynak: Fanatik