Beşiktaş, şu anda; başkanının maçlarına gitmediği, kritik anlarda yöneticilerinin ortalarda gözükmediği, taraftarının sırtını döndüğü, cebinde kum saatli hocanın çalıştırdığı ve futbolcularının otobüs durağında tesadüfen yan yana gelmiş bir sosyal yığın gibi davrandığı kulüp... Yani dağılmış vaziyette. 120 yıllık çınarın yeni transferlerinin takıma etkisi gibi TFF ve MHK karşısındaki mücadele gücü de minimum durumda. Pendikspor maçında skandal bir şekilde iptal edilen golle Şenol Güneş'in ayrılık sürecindeki önemli etkenlerden biri olan sponsorlu düdükler, dün de Antalya maçında Salih Uçan'a verilmeyen penaltıyla bu kez Burak Yılmaz'ın kaderini belirlediler. Orta ve yardımcı hakemlerin net görüş açısında olmasına, VAR sisteminin devrede bulunmasına rağmen bu net penaltının verilmemesi, sadece art niyetle açıklanabilir.

Teknik sorumlu değil; futbolcu Burak...

Burak Yılmaz, çok zor bir görevi devraldı. İşini iyi niyetle ve çalışkan bir şekilde yapıyor. Büyük emek sarf ediyor. Şenol hoca kalmasını istedi, o da kaldı. Ancak Şenol Güneş'in ayrıldığı gün, onun da bırakması gerekliydi. Beşiktaş şu anda Burak Yılmaz'ın toparlayabileceği bir durumda değil. Burak hocanın yola devam etmesi, hem onu hem de Beşiktaş'ı yıprattı. Dünkü Bailly-Tayfur krizi, büyümeden çözülebilirdi. Burak Yılmaz, bu sorunu, teknik sorumlu Burak olarak değil futbolcu Burak olarak çözmeyi seçti. İki oyuncu arasında yanlış anlaşılmayla başlayan gerilim, formadan çekme ve itişmeye kadar varsa da Bailly'nin özür dilemesiyle olay kapanmışken Burak Yılmaz'ın bu yaşananlardan dolayı tecrübeli stoperi oyundan alması, mücadelenin kaderini değiştirdi.

Yeni yönetimin işi çok zor

Ersin Destanoğlu'nun hatalı çıkışı, Zaynutdinov'un stopere geçmesi, Antalyaspor'un basit set oyunlarına karşılık verilememesi, Cenk Tosun'a gerektiği kadar pozisyon yaratılamaması gibi durumlar da İstanbul'a eli boş dönüşün diğer etkenleri oldu. Ligde 11 haftanın sonunda zirvenin 12 puan gerisine düşen Beşiktaş, Antalya'da sezon finalini yaptı. Bundan sonraki adımlar, yeni sezon için atılmalı. Aboubakar'ın şüpheli yokluğu, Gedson'un maç sonundaki tükenmişlik sendromu, ilk golün kahramanları Salih Uçan ile Cenk Tosun'un kontrat sorunu ve takımın yarısının geçici olarak kaybedileceği Afrika Uluslar Kupası düşünüldüğünde yeni yönetimin işi çok zor.

Gökmen ÖZCAN / Fanatik