Akkoyun'un tespitlerinden öne çıkanlar şu şekilde:

FIRSATLARI DEĞERLENDİRİRSE...

Konyaspor - Beşiktaş maçına baktığımızda; Konyaspor'un son haftalarda maçları baya gollü geçiyor. Bu açıdan, Beşiktaş için değerlendirme maçı olabilir. Fırsatları değerlendirirse, motivasyon sağlayabileceği bir maç olur.

Tabii diğer tarafta da gol atan bir takım var. Konyaspor da atıyor. Ama benim gözlemlediğim kalesini iyi savunamıyor. Özellikle savunma oyuncularının ve kalecisinin performansı iyi değil. Son 5 maçta 10 gol yediler.

Beşiktaş'ın bunu nasıl avantaja çevirebileceği önemli. Weghorst yok. Büyük ihtimalle Cenk'i direkt santrfor olarak göreceğiz.

Ama Beşiktaş da gol yollarında çok ümit veren bir takım değil. Dünya Kupası'ndan sonra son 3 maçta 4 gol atabildiler. Bunun iki tanesini de Weghorst attı. Bunlar önemli veriler.

İLHAN PALUT FORMASYONLAR ARASI GEÇİŞİ İYİ YAPIYOR

Konyaspor tarafına baktığımda benim ilk dikkatimi çeken, güçlü bir orta saha grubu olması... Hadziahmetoviç, Soner ve Çekici'yi burada düşünüyoruz ama Bruno Paz da burayı gayet güçlü yedekleyebilecek, belki de  yerli sayısı denklemini sağladığı zaman direkt 11'de başlayabilecek ihtimallerden bir tanesi.

Bu güçlü orta saha yapısı sayesinde, İlhan Palut rakip kim olursa olsun formasyonlar arası geçişi iyi yapıyor. Özellikle 4-2-3-1'den 4-4-2'ye geçişleri çok fazla 4-2-4'te kalmadan sağlıyorlar. Yumuşak yapıyorlar. Bunda da özellikle kenar oyuncularının hızlı olması etkili oluyor.

Bu sayede 4-2-3-1'den de 4-4-2'ye geçerken, 4-4-2'den de 4-2-3-1'e geçerken, yumuşak geçişlerde rakibe geniş alan vermiyorlar.

BEŞİKTAŞ AÇISINDAN OYUNU KENARLARA AÇMAK...

Bu maç, Beşiktaş'ın özellikle Cenk - Muleka ikilisiyle üretken olabileceği bir maç. Hatta Konyaspor'un birçok maçında sekans sekans 4-4-2'yi gösterdiği anlarda Beşiktaş'ın da bu maç için 4-4-2 formülünü  kullanabilme ihtimalini güçlü görüyorum. Özellikle elinde bu formüle uygun oyuncular varken...

Tabii Konyaspor'u merkezden geçmek biraz zor olabilir. O yüzden Beşiktaş açısından, oyunu biraz daha kenarlara açmak, merkezi biraz daha topla savunmak, topun arkasına da blok halinde, koridorları sıkıştırarak 4-4-2 geçmek hem savunmayla hem hücumla bağlantılı güçlü bir plan olacaktır.

BEŞİKTAŞ DİREKT HÜCUMA İNEMİYOR

Beşiktaş'ta gözlemlediğim bir problem var. Siyah beyazlıların bunu çözmesi lazım. Bu da Beşiktaş'ın tempo problemi...

Beşiktaş, toplu ya da topsuz oyunda rakibe oyunu dikte etmekte zorlanıyor.

Bunun iki tane göstergesi var:

1) Beşiktaş topu alıp herhangi bir hücum elemanından, 6'dan, 8'den, 10'dan ya da kenar oyuncularından direkt hücuma inemiyor. Direkt hücumu yapamıyor. Bu istatistikte de sondan 2'nci sırada. Valerien Ismael döneminden beri yapmaya çalıştığı ve yapamadığı, Şenol Güneş'le beraber de yapmadığı bir şey bu. Bu da oyunu dikte etmesini engelliyor.

2) Topsuz hareketlilik yeterli değil. Bu da belirli bir koşu oyununu yani hareket oyununu, pozisyonlar arası geçiş oyununu çok iyi yapamamasına neden oluyor.

Bu ikisi bir araya gelince, oyunu dikte etme konusunda sıkıntı yaşıyor. Beşiktaş bunu aktif hale getirirse -ki bunu teknik adamın çeşitli varyasyonlarıyla yapabilir- buradan verim sağlar. Bunun için topla ilişkisi yüksek oyuncularını daha fazla topla buluşturması lazım.

Şu kadroya baktığımızda ne yazık ki topla ilişkisi çok yüksek oyuncu göremiyoruz. Doğal olarak biraz bu oyun belirli seviyelerde kalacak ya da transferle çözülecek. O yüzden Beşiktaş'ın bunu yapması için topla ilişkisi yüksek oyuncudan ziyade topla ve topsuz oyunu dikte ettirmesi, hareketlilikle rakibini de hareket ettirip bulduğu boşlukları değerlendirme formülüne gidebilir.

HIZLI HÜCUM GEÇİŞİ VE KONTRA ATAK GOLÜ

Bu maçta Beşiktaş'ın bir de şunu yapmasını bekliyorum: Hatta genel olarak bahsettiğimiz transferleri  yapana kadar... Beşiktaş'ta son dönemde benim gördüğüm ve gerçekten beğendiğim bir tane sahne var. Kasımpaşa maçında atılan ikinci gol... Aslında savunmada rakibin yaptığı pas hatasıyla hızlı hücum geçişi ve bir kontraatak golü.

Bence Beşiktaş kendi sahasında kapılan topları geriye dönüp pas örgüsüyle hücuma taşımak yerine direk ataklarla birer ikişer dokunuşlarla ceza alanına inerse, Beşiktaş için en azından o bahsettiğim transferler yapılana kadar iyi bir çözüm olacak. Ki elinde N'Koudou Redmond, Muleka gibi koşucular, Gedson gibi topla deliciler ve Cenk gibi hareketli bir santrfor varken.