Beşiktaş’ta, sezon başından bu yana sakatlıklar nedeniyle kadro planlamasında sorunlar yaşanıyor.

Sadece sıralamadaki yeriyle değil, aynı zamanda kadrosundaki oyuncularıyla ilgili konularda da kötü bir sezon geçiren Beşiktaş, rakipleriyle saha içi mücadelesinin dışında, bir yandan oyuncuların formsuzluğuyla uğraşırken, diğer yandan da sakatlıklarla mücadele ediyor.

Bu durum muhtemelen, sıralamadaki yeriyle de doğru orantılıdır.

Her maç öncesi bir oyuncusunun sakatlığını açıklıyor Siyah-Beyazlı kulüp. Salih Uçan, Umut Meraş, Omar Colley. Tayfur Bingöl… ve diğerleri…

Sakatlıklar futbolun doğasında var, evet. Fakat Siyah-Beyazlıların, hiçbir sezonda bu kadar sık, çok ve uzun süreli oyuncu kaybı yaşadığını hatırlamıyorum.

Artık saha içi sakatlanmalar yerini, antrenmanlar ve maç önü ısınmalarda yaşanan sakatlıklara da bıraktı. Maç günü ya da maçtan hemen önce açıklanan sakatlıklar, moralleri bozduğu gibi, takımın omurgasının oluşmasının önüne geçerek, oyunu taktiksel yönde de olumsuz etkiledi.

Alex Oxlade-Chamberlain tam takıma adapte olmuş ve vitesi arttırmışken yaşadığı sakatlık nedeniyle sezonu kapattı. O’nun üstüne Amir Hadziahmetovic…

Beşiktaş, bu oyuncuların sezonu kapatmasıyla orta alanda önemli iki kayıp yaşadı.

Siyah-Beyazlı takımın önemli oyuncularından Rachid Ghezzal’in, geçtiğimiz sezondan bu yana oynanan toplam 77 maçın sadece 31’inde forma giymesi ve o maçlarda da doğal olarak istenilen düzeyde performans gösterememesi bunun en acı örneği.

Sakatlıkla karşılaşan oyuncuların çoğunun ‘hamstring’ problemi yaşaması da dikkat çeken diğer unsurlar arasında. Hamstring, bacak arkasında bulunan ve kalça ile diz arasındaki kas grubunu ifade ediyor. Önemli sakatlık sınıfına giren ‘hamstring sakatlıkları, bu kaslarının aşırı gerilmesi veya yırtılması sonucu ortaya çıkıyor. Uzun süreli ve yorucu egzersizler, antrenmanlar, kasların yorgunluğuna ve hamstring'lerin zayıflığına neden olabildiği gibi, bu da sakatlık riskini arttırıyor.

Bu konuda, BMJ Open Sport & Exercise Medicine'nin yaptığı araştırma, antrenör değişikliklerinin takımlarda hamstring sakatlıklarının artışına neden olduğunu ortaya çıkardı ve teknik adam değişikliğini, hamstring sakatlıklarında yüzde 276 gibi bir artışla, yüksek düzeyde ilişkilendirdi. Çünkü teknik direktör değişikliği genellikle yeni bir oyun tarzı ve antrenman programını da beraberinde getirir. Bu tarz değişiklikler de oyuncuların kaslarını farklı şekillerde kullanmalarını gerektirdiğinden, hamstring kaslarının yükünü ve sakatlık riskini artırabilir.

Bu araştırma verilerini dikkate alıp, durumu bu açıdan değerlendirdiğimizde, sezon başından bu yana 5 farklı teknik adam ve bu teknik adamların programıyla çalışan oyuncuların, -buna bir de hocalarına kendilerini gösterme gayretini eklersek- bu tür sakatlık yaşaması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Beşiktaş, teknik kadro, kulüp doktorları ve diğer sağlık destek hizmetleriyle bu sakatlıkların önüne geçecek önlemleri hızlı bir şekilde değerlendirecek ve oyuncuların fiziksel durumunu değerlendirip, uygun bir antrenman programı oluşturarak hamstring sakatlıklarını önleyici tedbirler alacaktır mutlaka. Aksi halde, sakatlanan oyuncu halkasına yenileri eklenebilir ve ne yazık ki biz de her maç öncesi bu tür haberleri almaya devam ederiz.

Ahmet İnce | Duhuliye