Beşiktaş'ta haftasonu ibra tansiyonu yaşanacak. Covid-19 nedeniyle ertelenenlerle birlikte eski başkan Fikret Orman ile mevcut başkan Ahmet Nur Çebi dönemine ait toplam 4 dönemin mali ve idari ibra oylaması yapılacak. Cumartesi ve Pazar günü Beşiktaş JK Akatlar Spor Kompleksi’nde yapılacak. Her iki gün de saat 10.00'da başlayacak olan Beşiktaş Mali ve İdari Genel Kurulu'nun yüksek tansiyonlu geçmesi bekleniyor. İbra oylaması bir yana, yönetimin geçmiş 10 yıla dair bağımsız denetim şirketine hazırlattığı rapor hakkında da üyelere bilgi verilecek. Beşiktaş camiası yaklaşık 2 yıldır bu raporu bekliyor.

Fikret Orman'ın iki ayrı dönemi oylanacak

Cumartesi günü eski başkan Fikret Orman dönemlerine dair ibra oylamasına sahne olacak. 1 Ocak-12 Mayıs 2019 ile 12 Mayıs-20 Ekim 2019 dönemi için ayrı ayrı yapılacak mali ve idari oylamalar Fikret Orman yönetimini bağlayacak. Oylamanın sonucu merakla bekleniyor. Zira Beşiktaş Futbol AŞ'de Fikret Orman ibra edilmemişti. Bu iki oylama sırasında Orman'ın son dönemine ait mali raporlar da kongre üyelerine sunulacak. Orman, son döneminde 3 yıllığına seçilse de Eylül 2019'da olağanüstü seçim kararı almıştı. Orman'ın bir daha aday Ekim 2019'daki olmadığı seçimiyse Ahmet Nur Çebi kazanmıştı.

Fikret Orman, genel kurula katılacak mı?

Fikret Orman’ın henüz kongreye katılıp katılmayacağı netleşmedi. Uzun bir aradan sonra geçen ay yapılan divan kurulu toplantısına katılan ve bir de konuşma yapan Orman, mali ve idari genel kurulun yılbaşı tatiline denk geldiğini belirterek, "Önceden yapılmış bir programım var. Ama ertelemeye çalışıp kongreye katılmak için koşulları zorlayacağım" dedi. Buna karşın Orman'ın yönetiminde yer alan bir çok ismi Cumartesi salonda gelmesi bekleniyor. Orman'ın çevresi, eski başkanın genel kurula gelip konuşma yapması için de ısrar ediyor.

Pazar günü Çebi için de iki oylama var

Beşiktaş'ta 26 Aralık Pazar günüyse mevcut başkan Ahmet Nur Çebi yönetimi için mali ve idari açıdan ibra oylaması yapılacak. İlk olarak 20 Ekim-31 Aralık 2019, ardından da 1 Ocak-31 Aralık 2020 dönemine dair mali ve idari oylama yapılacak. Böylece Çebi yönetimine dair ilk defa ibra oylamaları gerçekleştirilmiş olacak.

Muhaliflerden 'İbra etme' çağrısı

Beşiktaş'ta bazı muhalif üyeler hafta sonu hem Fikret Orman hem Ahmet Nur Çebi yönetimlerine dair gerçekleştirilecek 4 ayrı dönemin de ibra edilmemesi için çağrılarda bulundu. Kulüp üyelerine söz konusu dört döneme dair dilekçe örnekleri gönderilerek, "İbra etmeyin" çağrısı yapıldı. İbra oylamasında, onay vermeyen üyeler, divan başkanlığına yönetimleri ibra etmediklerine dair dilekçe vererek, şerh düşebiliyor. Ardından yargı yoluna başvurup, dava açabiliyor.

Geçmiş 10 yılın raporu açıklanacak

Beşiktaş'ın hafta sonu yapılacak mali ve idari genel kurullarının en önemli ayağı geçmiş 10 yıla dair başlatılan denetlemenin sonuçlarının açıklanacak olması. Ahmet Nur Çebi yönetiminin bağımsız denetim şirketine yaptırdığı geçmiş 10 yıla (2019 öncesi) dair incelenin sonuçlara dair kongre üyelerine bilgi verilecek. Üyeler denetim raporunun tamamının kendilerine dağıtılmasını istiyor. Ancak edinilen bilgilere göre Çebi yönetimi, sadece raporun genel hatları hakkında bilgilendirme yapacak. Yönetim daha önce yaptığı açıklamalarda geçmiş döneme dair ortaya çıkacak denetim raporunda hukuka aykırı tespitler çıkması halinde konunun artık yargı alanına gireceğini vurgulamıştı. Yani yönetim, hesabı yargının soracağına dikkat çekmişti.

Ajansspor