Teknik direktörlüğe Giovanni Van Bronckhorst, Yönetim Kurulu Danışmanlığı'na Brad Friedel getirildi.

Günler boyunca pek çok sportif direktör ve teknik direktörle görüşen Beşiktaş yönetimi, Brad Friedel ve Giovanni Van Bronckhorst ikilisinde karar kıldı. Bu tercihlerin ardından, yönetimin nasıl bir süreç izlediği de merak konusu oldu.

Beşiktaş'ta sportif direktör ve teknik direktör süreci, Devin Özek - Nuri Şahin ikilisiyle başladı. Bu ikili için özellikle görüşmelerin yapıldığı ilk günlerde camiadan olumlu tepkiler gelirken Devin Özek ile mali olarak ortak noktada buluşulamaması, Nuri Şahin'in ise Borussia Dortmund'un Real Madrid ile oynayacağı Şampiyonlar Ligi finalini beklemesi, Beşiktaş yönetiminin farklı adaylara yönelmesine neden oldu.

Beşiktaş yönetiminin bu süreçte; sportif direktörlük için Mario Gomez, Morgan De Santchis ile de görüştüğü bilinirken görev Brad Friedel'e verildi. Teknik direktör olarak Jose Mourinho, Sergen Yalçın, Nuri Şahin, Çağdaş Atan, Razvan Lucescu, Şenol Güneş, Slaven Bilic, Vincenzo Italiano gibi isimler arasında sözleşmeyi kapan Giovanni Van Bronckhorst oldu.

Bu isimlerden bazıları farklı kulüplerle sözleşme imzalarken; başkan Hasan Arat ve yönetici Kaan Şakul, özellikle Sergen Yalçın konusunda bireysel inisiyatiflerini kullanarak Yalçın'a Beşiktaş'ın kapılarını Fernando Santos tercihinden sonra bir kez daha kapatmış oldu.

Beşiktaş'ta önce teknik direktörün, sportif direktörden önce netleşmesi ise farklı yorumlara neden oldu. Futbol dünyasında teknik direktör seçimlerini sportif direktörlerin yapmasına dikkat çekilirken Van Bronckhorst ve Brad Friedel'i kim seçti sorusu sorulmaya başlandı.

Beşiktaş; daha önce çalıştığı sportif direktörlere birlikte çalışacağı teknik direktörü seçme imkanı vermiş; Önder Özen Slaven Bilic'i, Ceyhun Kazancı Valerien Ismael'i göreve getirmişti. Sportif direktör konusunda ilk hedef olan Devin Özek ile anlaşma sağlanmış olsaydı; hocayı yine Devin Özek belirleyecek, yüksek ihtimalle de Beşiktaş'ın teknik direktörü Nuri Şahin olacaktı.

Böylece Beşiktaş'ta hem futbol danışmanlığı hem de teknik direktörü, yönetim kurulundaki bütün görüşleri dinledikten sonra başkan Hasan Arat vermiş oldu.

Fernando Santos'u göreve getirirken tek başına karar alan başkan Hasan Arat'ın; Van Bronckhorst ve Brad Friedel konularında da Kaan Şakul ile birlikte hareket ettiği, diğer yönetim kurulu üyelerinin farklı görüşlerine rağmen bu imzaların atıldığı edindiğimiz bilgiler arasında.

Duhuliye.com ÖZEL HABER