Yusuf Kenan Çalık;
İsmi geçen stoperler arasında en çok tercih edeceğim isim olmaz da David Luiz'den daha iyi bir tercih ama hâlâ riskli bir tercih Beşiktaş'ın ihtiyacı olan o liderliği savunmada sergileyebilecek mi bu konud apek emin değilim. Fiziksel olarak güçlü bir oyuncudan bahsediyoruz. Çok savruk bir oyuncu bunu biraz da Wilson Sanchez içinde söyleyebiliriz. O savrukları zaman zaman konsantrasyon kayıplarını o da yapıyor. İyi bir stoper ama şu anki mevcutlara ne katacak o biraz meçhul. Bahsedilen isimlerden nino'yu tercih ederdim açıkcası, orada da galiba bir milyonluk bir farktan bahsediliyor keşke biraz daha efor sarf edilseydi de daha az riskli olan bir stoper gelseydi. Afrika Uluslar Kupası evet bu sezon için geçerli ama Şenol Güneş bu konuyla ilgili açıklama yaptığında biz biraz daha uzun vadeli düşünüyoruz demişti ama uzun vadeli düşünürken Türkiye'deki  uzun vadelerin çokta uzun olmadığını hatırlamakta fayda var çünkü sizin orada en kötü ihtimalle 6-7 hafta kaçırabilecek oyuncularınız olabilir finale kadar giderse ki iyi oynayan takımlarda oyuncularınız var başta Aboubakar olmak üzere o zaman sizin için bir risk doğuruyor.

Yani siz kadronuza 6-7 tane Afrika Uluslar Kupası'na gidecek oyuncuyu barındırıyorsanız ve bu 6-7 oyuncunun çoğunluğu ilk 11 oyuncusuysa bir yerden sonra o haftalarda sıkıntı yaşayabilirsiniz bu bir risk, bu riski almayı tercih etti. Beşiktaş'ta transfer dönemi hafif panikli geçti. Özellikle Halil Dervişoğlu akşam Beşiktaş'la anlaşıp sabah Galatasaray'a imza atınca Tadic bir anda Fenerbahçe'nin teklifini kabul edince ve Redmond'da 45 gün beklektikten sonra ben gelmiyorum dedikten sonra ciddi bir baskı oluştu. 

O baskı ile bazı tercihmer Onana gibi biraz acele biraz az araştırarak belki araştırarak ama daha iyisi olabilecekken acele ederek yapıldı, bu tarnsfer dönemini şu ana kadar çok çok olumlu geçirdiğini söylemek mümkün değil. İyi transferleri var Beşiktaş'ın yok değil Rebic ve Rashica iyi transfer ama Onana'nın daha iyisi olabilir miydi? stoperde daha iyi tercihler yapılabilir miydi? Amartey veya Eric Bailly'den bunları d adüşünmeden geçemiyorum.

Çünkü aşağı yukarı aynı maliyetlerde farklı oyuncuları da alabiliyordu Beşiktaş. 


Taner Karaman;
Afrika Kupası klasik problem, stoper hattı içinde burada bir aylık süreci yaşanırsa bunun sancısı olacaktır. Oyuncunun sakatlanma geçmişiyle ilgili eleştiriler var ama Beşiktaş sağlık ekibi muhtemelen daha önce Lyanco'da yaşadıkları gibi bu konuyu iyi denetliyorlar. Oyuncunun geçmişte yaşadığı sakatlıkların kronikleşmediği sürece gelecekle alakalı bir endişe yaratacağını çok düşünmüyorum. teknik direktörün istediğ ibir isim olması kıymetlidir bir panik konusuna katılıyorum yani Beşiktaş Fenerbahçe ve Galatasaray'ın yaptığı transferlerin paniğini de yaşadığı gözüküyor. Taraftarlar bu konudan yola çıkarak baskı unsuru oldular.