Beşiktaş’ın İstanbulspor’u iki farkla yenmesini, oyuncuların performanslarını, kısa süre sahaya sırtlarını dönen tribün sakinlerinin haklı protestosunu, yönetimi istifaya davet edenlerin çığırışlarını ve bitiş düdüğüne ardından gelen alkışları birbirine ekleyince aklıma, “Üzerindeki ölü toprağı atmak” deyişi geliverdi!..

Beşiktaş yandaşı her zaman ‘fark’ içermiştir. Sosyal sorumluluk projelerindeki aktif rolüyle, bazen dozerin üzerindeki eylemi ile, çoğu zaman da besteleri ve tribünde bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri ile. Ne yazık ki zamanla birlikte Beşiktaş yandaşının da profili değişti!

Maç başlamadan ‘Sergen Yalçın’ tezahüratı sadece takımın değil, teknik ekibin de motivasyonunu doğal olarak olumsuz etkiler. Bunun ne zamanı ne de yeri… Ya sonu gelmeyen küfürler? Ahmet Nur Çebi’yi bıkmadan, usanmadan istifaya davet etmeyi anlarım ama futbol federasyonu başkanına sinkaf içeren bağırışlara ‘dur’ demek hepimizin görevi. Federasyon başkanın ‘parmak hareketi’ tabii ki unutulmadı lakin bunun çözümü küfür değil olamaz da. Bilinçsiz yandaş gurubu Beşiktaş’a hiç mi hiç yakışmıyor. ‘Çarşı abilerinin’ tribünlere el atması artık zorunluluk!

Beşiktaş’ın gücü sınırlı İstanbulspor’u 2-0 yenmesini hiçbir şekilde kriter almamak gerekir. Burak Yılmaz’ın sahaya Beşiktaş’ın başında teknik sorumlu olarak çıkacağını kısa geçmişte birisi iddia etseydi güler geçer, hatta yanıt dahi vermezdim. Ne var ki yaşamda neler olacağını kestirmek güç! Burak Yılmaz, geçici de olsa Şenol Güneş’in yerini aldı ve ilk maçında sahadan yenilgiyle ayrılan takımın teknik sorumlusu oldu. Uzatmayayım, Beşiktaş, İnönü Stadı’nda İstanbulspor yengiyle üzerindeki ölü toprağını attı. Sonrası ne olur bilinmez ama Şenol Güneş döneminden daha kötü olmayacağından en az adım kadar eminim.

Yeri gelmemişken kulağıma gelen duyum aktarayım! Taraftarın tepkisinden çekinen ve bu nedenle İstanbulspor maçına gelemeyen başkan Ahmet Nur Çebi adına hareket edecek camianın önde gelenleri aranıyormuş!

Ezcümle; Ahmet Nur Çebi’nin olağanüstü kongrede ‘çekinmeden’ bir kez daha aday olması için camianın önde gelenlerinin “Ahmet Nur Çebi kulübe çok yararlı işler yaptı, Beşiktaş’ı bırakmaması gerekir” açıklaması yapması gerekiyormuş. Ahmet Nur Çebi de diyecekmiş ki, “Ben istemiyorum ama üzerimde çok baskı var yeniden aday olacağım.”

Cenk Tosun’u kutlamak gerek. Oynadığı futbol için değil sadece penaltı atışında tribünlerin yoğun istemi üzerine topu centilmence Rachid Ghezzal’a bırakması alkışa değerdi.

Beşiktaş üzerindeki ölü toprağını attı atmasına da tribündeki ‘bilinçsiz taraftar’ topluluğunun yükünden kurtulması pek kolay olmayacak…

Asena ÖZKAN / T24