"Kulüp üyesi misin; hayır, divan üyesi misin; hayır e o zaman sana ne?" diyenlere ve de diyeceklere yanıtım; Beşiktaş halkın takımıdır. Bunun yanında dürüstlük ilkeleriyle yönetilir. Bu nedenle de Beşiktaş divan kurulu başkanlık seçiminde oy kullanacak kongre üyelerini uyarmak asli görevdir. 21 yıl önce de yurttaşı uyarmıştık ama işe yaramadı! Şimdi "Bir musibet bin nasihatten iyidir" gerçeğini inleyerek idrak etmekteler! 

Yalçın Karadeniz için saygı duyduğum Beşiktaşlı bir büyüğün yorumu şöyle: "Divan Kurlu başkanlığı dönemi boyunca yaptığı tek iş Yıldırım Demirören'e yağ çekmek oldu." Tanıklık ettiğim günlerde ise Yalçın Karadeniz, Sürmeli Oteli'nin sahibi Yalçın Sürmeli ile birlikte Süleyman Seba'ya karşı muhalefet yapan neferdi. Bildiğim kadarıyla da Yalçın Sürmeli'nin divan kurulu başkanı olması için araya giren isim Süleyman Seba'nın kadim dostu Mekki Başak olmuştu. Süleyman Ağabey, Mekki Başak'ı kıramamış ve istemeye, istemeye Yalçın Karadeniz'in divan başkanlığına destek vermişti. Yalçın Karadeniz, divan kurulu başkanlığı döneminde Fikret Orman ile ters düşünce olay hukuksal boyuta taşındı ve mahkeme Karadeniz'in görevine devam etmesini sakıncalı buldu.

Tevfik Yamüntürk'e gelince onu için kimseden görüş almama gerek yok zira 80'lerde, 90'larda sayısını anımsayamayacağım kadar deplasmana birlikte gittik, aynı masada çok yemek yedik. Muhabirlerin takımla aynı uçakta seyahat ettiği, aynı otelde kaldığı, birlikte tavla oynadığı ve yönetici taifesi ile gece yemeğe gittikleri dönemden söz ediyorum.

Tevfik Yamantürk için söyleyebileceğim; Disiplin ve prensibin yaşam felsefesi olması ve de asla bildiği doğrudan şaşmaması. Süleyman Seba yönetimlerinin değişmez isimleri; zamanın İstanbul İl Sağlık Müdürü rahmetli Dr. Osman Akalın ile ayrılmaz bir ikiliydi o dönemde Tevfik Yamantürk ve tabii fazlasıyla sevilen, sayılan bir insandı. Saygınlığını hiçbir zaman yitirmedi Tevfik Yamantürk, ne bir gruba yaklaştı ne de kendisini grubun içine çekmeye çalışanlara sıcak baktı. Beşiktaş'ın kurtuluşu, cebini dolduran ya da reklam peşinde koşan veya verdiği borcu geri almak için inanılmaz yollara başvuran başkanlarda değil, Beşiktaş'ı halkın takımı olduğu çıkarsız seven isimlerde, isimde… (Kulüpte olup biten her şeyden haberimiz var hiç kuşkunuz olmasın!)

Dilerim aklı selim Beşiktaşlılar divan kurulu başkanlık seçiminde bu kriterleri dikkate alırlar. Beşiktaş için bir şeyler yapmak istiyorsanız kimsenin adamı olmayın, Beşiktaş için çalışanın yanında durun yeter…

Asena Özkan/T24