Günlerdir anlatıla anlatıla bitirilemeyen analizler... Joerge Jesus’a övgüler Valerien İsmael’e eleştiriler… Bir derbi maç öncesi yorumcular hiç de eşit ve tarafsız yaklaşamadı iki takıma. Hakça söyleyelim… Fenerbahçe farklı ve üstün taraf olduğu için terazinin kefeleri de farklıydı.

İlk yarıyı izlerken her şey beklediğimiz gibiydi. Evet Fenerbahçe topa sahipti (%53)… Jesus’un takımı ayrıca üçlü savunma ile sistematik hale getirdiği ofsayt taktiğini de başarıyla uyguluyordu. Sakatlık sonrası formayı alan Serdar Aziz, Gustavo Henrique ve Attila Szalai uyum içinde oynadılar. Üçlü savunma ev sahibi takımı ilk yarıda 6 kez ofsayta düşürdü…

Redmond, Weghorst ve Muleka oyuna bir türlü katılamıyordu. Orta alanda Salih, Josef ve Dele Alli çabuk ve başarılı hamlelerle topu yeniden hücuma soktular ama Crespo ve Arao geri kazanımlarda hiç de gecikmediler. Beşiktaş, ilk yarıdaki performansına bakınca sinmiş gibiydi. Tek isabetli şut ata-madan soyunma odasına gittiler. Bu sinik ve heyecansız durum tribünlerdeki heyecan ve desteği de zayıflattı. Fenerbahçe hiç değilse 2 isabetli şutla moral üstünlüğünü eline geçirmişti.

Asıl maç ikinci yarıda son 20 dakikada oynandı. Önce Jesus hamle yaptı… Mert Hakan, Osai Samuel ve Michy Batshuayi ile baskılı oyununu devam ettirmek istedi. Üç dakika sonra da İsmael’in karşı hamleleri geldi: Gedson Fernandes, Rachid Ghezzal ve Tayfur Bingöl de sahaya ayak basınca rüzgar döndü. Beşiktaş kaybettiği kimliğini bulmuş gibiydi.

Rakibinden daha baskılı oynamaya başladılar. Weghorst’un kafa vuruşlarıyla önce az farkla golü kaçırdılar sonrasında da topu direğe vurdurdu Hollandalı… Daha çok duran top, daha çok hücum Ghezzal’ın oyunun akışını değiştiren varlığı tribündeki taraftarı da coşturdu.

Valerien İsmael, Jesus kadar zengin oyuncu grubuna sahip değil. Yine de kadroyu doğru ve isabetli kullanıp kullanmadığı tartışılır. Cenk Tosun örneğin… Hep son dakikalarda maçı bitirmek üzere oyuna giriyor. Oysa Weghorst’la ikisi çift santrfor oynayıp rakip üzerinde daha baskılı ve gollü bir oyunun kahramanları olabilirler.

Her şeye rağmen Fenerbahçe’nin maç öncesi kabul edilen üstünlüklerine teslim olmadı Beşiktaş… Hele hamle zamanlamasını 73 değil de 45. dakikaya alsaydı İsmael belki golü ve galibiyeti bulurlardı.

Peki bu sonuç adil mi? Evet… İlk yarıda Fenerbahçe’yi ikinci yarıda Beşiktaş’ı öne çıkaran oyun bize bunu söylüyor.

Beşiktaş açısından Tayyip Talha, Tayfur Bingöl ve ille de Ghezzal çok başarılı sinyaller verdi... Alınan 1 puanın ötesinde böyle değerli kazanımları da var siyah-beyazlıların.  

Attila GÖKÇE / Milliyet