Metin Tekin şunları söyledi:

Beşiktaş bir maça Atiba ve Necip orta sahasıyla çıkar sonraki maça Josef, Gedson Fernandes ile çıkar, savunmadan sonra en önemli pozisyon mevkisi merkez orta sahadır. Bu kadar değişken merkez orta saha ile oynamak bir arayışmı? Yoksa değişken orta sahamı kullanmak istiyor Şenol Güneş yoksa bir arayışta mı?

Önder Özen şu ifadeleri kullandı:

Şenol Güneş’in Beşiktaş’ta geçmişine bakarsak biz orta saha ikililerini hep bildik, hep biliyorduk. Hatta orta saha üçlülerini ezbere biliyorduk. Ben bunu maça göre seçimler değil arayış olduğunu zannediyorum.

Şenol Güneş’in bu takıma geliyinin sebebi yarıştan kopmak üzere, sallanmak üzere olan bir ekibe geliyorsanız, kadro içinde değişiklikler olur bu da gayet doğaldır. Bu arada sakatlıklar, cezalar oldu, doğal olarakta arayış olur.

Birkaç hafta içinde biz Beşiktaş’ın lider ikilisini görürüz.

Metin Tekin sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Şenol Güneş’i bu sefer gelişine ben daha eleştirel bakmak istiyorum geçen geldiğinde daha başak. Bu kadar deneyime sahip teknik direktörü hakikatten az hata ile görmek ve böyle yorumlamak istiyorum o yüzden de hep bardağın boş tarafından bakarak görüyorum teknik direktörlük açısından. 

Hata yapmadan doğruyu bulmasını bekliyorum bu deneyime sahip teknik direktörden. 

Valerien İsmael’in ilk 6 maçını Şenol Güneş’in 6 maçı ile orantılarsanız yüksek ortalama ile karşılaşırsınız ama 12-14 maç üzerinden değerlendirme yaparsanız ve puan düşürürseniz çok doğru olmaz. 

Kabul edelim iyi başlayan bir Beşiktaş vardı. Gerçekci değerlendirmeler yapalım.

Önder Özen;
Kayseri’de saha zemini konusunda maç önünde ve sonunda iki teknik direktör sözlerini söylediler ve bu maçta birçok şeyi engelledi her iki takım adına.

Bu maçta bir kere saha özrü var bunun altını çizelim. 

Beşiktaş’ta oyun gelişiminde o kadar önemli olmasa da bir durum var. Beşiktaş’ın attığı birinci golde Salih’ten topu alan Redmond kısa bir dripling yaparak ceza sahasına girerken ayak üstü ile sert vurur ve gol yapar. Bu arada Redmond Cenk’in arkasında oynuyor yani arta sahanın uzantısı olan oyuncu. Şenol Güneş4in şu söylemini hatırlıyorum;”Orta sahada biraz şut istiyorum” “Dripling üstü şut istiyorum” Gedson için söylediğini hatırlıyorum.

Bu sözden sonra redmond’u neden santrafor arkasına koymuş olduğunu anlamış olabilirmiyiz? Burada kısa bir dripling var, şut var ve gol var…

Oyun koptu burada Beşiktaş hemen 1-0 getirdi ve burada fişi çekti aslında.

Oyunun akışını her şeyi etkiledi. 

Şenol Güneş santrafor arkasında, biraz kaleyle bağlantılı güçlü bir oyuncu istiyor. Bu maçtaki seçiminden de gördüğümüz. 

Dripling en temel futbol becerisidir. Şut en temel ikinci futbol becerisidir, pastan daha öndedir.

Rosier’de sezon başladığından beri genel mutsuz bir hal var. İlk başta takım formansyonunu beğenmedi, üçlü filan, temposu düştü, Ghezzal yok önünde, o kanatta Ghezzal’siz kolay değil bu Kayseri maçında iyi oynadı, gördüğü kırımızı kartı kulüp halletmeli bir şeilde.