AU REVOİR İSMAEL…. BİENVENUE ŞENOL GÜNEŞ… Beşiktaş çok güzel kadro kurdu hakkını teslim edelim. Takımın başına hiç adını duymadığımız Valerıen İsmael geldiğinde,çalışkanlığıyla,iş disipliniyle, otorıtesıyle inşallah başarılı olur diyerek hep sabrettik.Her hafta daha kötü ve macın sonunu getıremeyen, rakibine cesaret veren hiç alışık olmadığımız bir Beşiktaş izletti bize.Hani kan kustuk ama kızılcık şerbeti içtik derler ya… Kendi adıma hep içime attım. Beşiktaş zarar görmesin diye sustum.  Ama,Hatay maçı bardağı taşıran damla oldu ve yönetımde bu hocayla olamayacağını gördü. Peki,İsmael hocamızdan niye olmadı?

İlk olarak kadronun kendisine 1 numara büyük geldiğini söylemeliyim.Takımın yarısı İngiltere ligi görmüş. Hayatında böyle kariyerı olan öğrencileri olmamış ilk defa piyasa değeri bu kadar yüksek bir oyuncu gurubu gördü.Futbolun sadece deli gibi ağır idmanla oynanacağını sandı.Taktiksel anlamda bir yaratıcılık yok,risk almak yok,basit ve kolay durdurulan bir oyun planın var. Soldan gidiyorsak NKoudou’ya,sağdan gidiyorsak Ghezzal'a ortadan pasla,ya da dikine gelmek yok.Weghorstu gören uzun oynasın bir şeyler yapar… Beşiktaş 60. dakikadan sonra duruyor…Ee tabii durur…Sen 42 km koşacak maratoncuya,koşudan 1 gün önce 32 km’lik antrenman koşusu yaptırırsan,o adam ertesi gün yarışı tamamlayamaz.Çünkü bütün enerjisini antrenmanda aldın.Asıl koşması gereken yerde koşabilir mi? Mücadele edebilir mi? Edemez tabii… Sonra maç 2-0 dan 2-2 de olur,3 sıfırdan 3-3 de… Nathan Redmond ve Delle Ali’de ne gördün merak ediyorum.İkisi de müthiş yetenekli ve mac cevirecek yetenekte oyuncular.Ama hazır değiller.Onların ününden çekindiğin için mi hep oynatıyorsun? Yoksa bu adamlarkiralık oyuncular. Bunları forma sokarsam, seneye gittikleri bir takıma beni önerirler diye ince hesap mı yapıyordun? Ben yıldız oyuncularla şampıyon olurum ancak diyebilirsin ama inanmam İsmael hoca. Gedson Fernandes diye bir oyuncu aldı Beşiktaş sen gelmeden önce. Bilmem haberın var mı?O kadar çok talibi vardı ki. Aldık Rizede kiralık oynattık orada da kalitesini gösterdi. 60-70 metrelik alanda, savunma, hücum, ripling, asist ve gol atma becerısı olan,mücadeleden kacmayan adamı geldin kulübe kaptanı yaptın. Kıcına yılanlar dolunca hep oyuna almak aklına geldi nedense.

Beşiktaşın ilerde 25-30 milyon euro bonservisle satarız diyerek yaptığı yatırıma hangi akılla bu cezayı reva gördün anlamış değilim. Türk futbolunun Avrupaya en pahalı bonservisle gönderdığı Cenk Tosun’u 91.dakikada oyuna aldın. Hayırdır kime ceza kesiyorsun? Necip bizim evladımız. İhtiyac olduğunda her yerde ölümüne mücadele eder.Bazen de hata yapar.Ama kimse Necip’e mücadele etmiyor,hiç koşmuyor diyemez. Yanlış pas attı. Top döndü dolaştı,arada başka hatalar da oldu gol yedik.Üstüne Necip’i oyundan aldın,seyircinin önüne attın. Bir sonraki hafta stoperın sakatlandı.Necipi oyuna koymamak için 2 defansif oyuncuyla oraya yama yapmaya kalktın.Şampıyonluğa oynayan büyük takım devamlı defans oyuncularıyla değişiklik hakkını bitiremez canım hocam. Hangi birini sayayım. Salih iyi oynarken çıkarıyorsun, Muleka ritmini bulmuş Weghorsta sürekli top getırıyor 2.yarıda yok oyunda. Rakip kim olursa olsun dalga dalga geliyor,biz evde dizlerimizi dövüyoruz;Sen siyah t-shırtünle eller belde seyrediyorsun.Sonucta bakıyoruz tabloya 6 macta 1 galibiyet… Bunun karşısında Jose Maurınho da olsa Jurgen Klopp da olsa herkes teşekkür eder ve vedalaşır.

Acaba bundan sonra Beşiktaşın başına kim gelecek diye tahminlerde bulunduk. Benım zaten 2 adayım vardı. Aklın yolu bir. Beşiktaş taraftarı da Şenol Güneş ve Sergen Yalcından başka isim düşünmedi bile .Beşiktaşta şampıyonluk yaşamış,kendilerını camiaya ispatlamış isimler bunlar.Yönetim takımı Şenol Güneşe emanet ettı haberi gelince gözlerımın önüne eski bir resim geldi.Dolmabahcede kendi evimizdeyız,sahada kütür kütür giden gelen,nefes aldırmayan bir Beşiktaş seyredıyoruz.Kameralar yedek kulübemizi gösterdi. Kuyumcu vitrini gibi. Quaresma ,Marıo Gomez, Adriano, Pepe, Talisca… Bakın bu yıldız oyuncular kulübedeydiler. Çünkü Şenol hoca antrenman eksiğiniz var. Gösterın kendinizi kapın formayı dedığı için sabırla çalıştılar, formaları kaptıktan sonra bizleri mutluluktan ağlattılar. Ligde 2 sene şampıyonluk ve şampıyonlar liginde herkese kafa tutan, futbol tarihimizde guruplardan namağlup ve lider olarak çıkan Beşiktaş.. Bütün Dünyada Come to Beşiktaş fırtınası estiren Beşiktaş… Şimdi önümüzde 3 lig maçımız var. Sonra Dünya kupası başlıyor 40 gün ara var. Bu zamanı Şenol hoca boşa gecirmeyecektir… Bizim için lig asıl şimdi başlıyor. Evine hoş geldin Şenol hocam.Sen takımın içine şampıyonluk ateşini düşür…Gerısını bize bırak…🙏🦅🇹🇷 #beşiktaş