Hatayspor, Serkan Özbalta yönetiminde ligin topla en fazla oynayan 5 takımından biriydi. Geriden pasla çıkma stratejisini benimsiyor, örerek hücum hayal ediyorlardı. Demirel’in göreve gelmesiyle strateji değişti; Sivasspor’u yendiler ama rakiplerinin o maçta şutlarda 29-4 üstünlüğü vardı. Alanya’yı sadece yüzde 29 topla oynayarak mağlup ettiler. Ardından da Karagümrük’e 3-0, Düzce’ye 2-0 kaybettiler. Daha pragmatik bir futbol anlayışı benimsediler Volkan Hoca’yla. Oyunu yarı alanlarında kabul edip Lobjanidze ve El Kaabi ile geçiş arıyorlar ana plan olarak. Dün de bu stratejilerini harika uygulayarak 1-0’dan geri dönmeyi ve galip gelmeyi başardılar.

SÜRAT ADI ALTINDA TELAŞLI OYUN

Bir büyük takım böyle bir Hatay’la oynuyorsa, oyunu domine edecek haliyle. Çünkü topu zaten size bırakıyor Hatay takımı. Beşiktaş böyle bir maçta sabırlı akın yapmalı, öne stoperleriyle gelmeliydi. İkinci-üçüncü bölgede kalabalıklaşan, topu çeviren, kapalı savunmanın konsantrasyonunun düştüğü anı arayan bir Beşiktaş olmalıydı. Ancak İsmael’in taktik repertuvarında böyle bir oyun yok.

Sürat adı altında telaşlı oyunu benimsiyor İsmael. Dün özellikle ikinci devrede hücum planları yine Nkoudou’nun kenar ortalarına mahkum oldu. Hatay havada iyi bir takım. Cenk ve Weghorst havada zaman zaman fırsat buldularsa da yetmedi puan için.

HEP AYNI DEĞiŞiKLiKLER

Geçtiğimiz hafta Beşiktaş-Trabzon maçında ilk değişiklik sağ açık Redmond olmuştu. Ardından da 60’larda Salih-Alli çıkıp Gedson-Cenk girmişti oyuna. Dün de birebir bu değişiklikler oldu yine ikinci yarıda. İki maçta peş peşe birebir aynı değişiklikler olunca ister istemez şu soru geliyor insanın aklına:

Trabzon maçında iki santrforlu düzen iş yaptıysa, bu müsabakaya neden öyle başlanmadı? Alli-Cenk değişikliğiyle, Salih-Gedson değişikliği bir paket mi? Tek başına Alli-Cenk değişikliği yapılamıyor mu?

YÜZÜNCÜ KEZ YiNELiYORUM

İsmael’in kariyerine saygı duyuyorum ancak mesleğimin gereğini yapmak ve yüzüncü kez yinelemek zorundayım:

İsmael’in taktik repertuvarı kısıtlı kalıyor bu takıma. Beşiktaş’ın bu derin ve kaliteli kadrosu daha iyisini yapabilir.

Uğur MELEKE / Hürriyet