Spor yorumcusu Yusuf Kenan Çalık, katıldığı televizyon programında, Aboubakar transferini değerlendirdi..

İşte Çalık'ın değerlendirmeleri;

''Tartışmaya hiç gerek yok Aboubakar transferi iyi transferdir. Futbolda duygusallığa yer yok. Ben taraftar gözüyle bakmayacağım, bakmamaya da çalışıyorum, sonuçta taraftar haklı. Aboubakarın ikinci ayrılışı çok sağlıklı bir ayrılık olmadı. Neredeyse şampiyonluğa mal olacaktı, ama aynı zamanda da Aboubakar'ında takımı oraya taşıdığını söyleyelim. Kendisinin çok ciddi bir katkısı oldu.

Weghorst gibi bir oyuncuyu kaybettikten sonra, Ghezzal yokken özellikle hücum anlamında tutunabileceği tek oyuncuydu. Böyle bir oyuncuyu kaybettikten sonra, riske girmeden, daha önce denenmiş olan, teknik direktörün tanıdığı, hocanın nasıl verim alabileceğini bildiği, artı sadece gol atmak konusunda mahir olmayan, aynı zamanda oyun konusunda da çevresindekilerin oynamasını sağlayan, alan açması, mümkün olduğu kadar fiziksel özelliklerini kullanarak ligin kodlarını uyan bir santrafor getirebiliyorsanız getirirsiniz.

Herhangi bir sakatlık yaşanmadığı sürece Aboubakar'ın başarılı olacağına, Ghezzal'inde sağlıklı bir şekilde geri dönmesi halinde, Beşiktaş’ın hücum hattındaki sorunların büyük ölçüde çözüleceğini inanıyorum. Weghorst gittikten sonra, Aboubakar'ın gelmesi, Beşiktaş için artı bile olabilir. Beşiktaş’ın forvet  hattı ile ilgili feda döneminden beri, ister istemez finansal kaynakların limitleri dahilinde yapılan hamleleri oldu. Mario Gomez oldu, Demba Ba oldu, gelen her forvetle ilgili temel sıkıntı kiralık olmasıydı. Bu Talisca içinde geçerliydi. İmkanın yoktu, takımında mutsuz, başarısız ya da yeni bir çıkış arayan oyuncuyu kiralık alıyorsun, bu Pjanić içinde yapıldı Aleks içinde yapıldı. Ve bu oyuncuların tutma ihtimali yüksek, oyuncu tutarsa sen elinde tutamıyorsun, oyuncu tutmazsa ''neden aldın'' deniliyor.

Bu kiralama sistemi ciddi bir sorun, Aboubakar'ında eğer sözleşmesinde bir madde varsa, maaşı ile ilgili ciddi bir artış söz konusuysa, bu maddeler kullanılıyor. Menajerlerin ve oyuncuların bildiği bu maddeler kullanılıyor. Başta dediğim gibi, duygusallığa hiç gerek yok, adam kendi ailesini, kendi geleceğini, kendi parasını düşünüyor. O yüzden Aboubakar'ı bugün alabiliyorsan, garanti bir şekilde sağlam bir kontrat yapabiliyorsan, tabii ki kullanacaksın. Sadece, kendisinin sakatlıklarla ilgili sıkıntıları vardı, onları da uzun zamandır yaşamadı. Onun dışında Abubakar bu ligde her türlü iş yapar.