''Ben klasik bakışla tabelada ne gösteriyorsa o şekilde bakamam, bence Fenerbahçe'nin derbi performanslarını, direk performansı şöyle böyle diyecek bir durum yok. 10 kişi kaldığı Trabzon’a kaybetmesi normal, sadece bir tane gaf var,  o da Galatasaray’a 3-0 kaybetmiş olması. Galatasaray’a 3-0 kaybettiği için derbi performansı çok kötü diyemem. Benim için kötü diyebileceğimiz bir argüman yok, ama bunun yanında iyi de diyemeyiz, öyle bir argüman da yok. Çünkü galibiyeti yok, golü yok. Ama şu anda Fenerbahçe için bu tabloyu değiştirme fırsatı var. Fenerbahçe’nin saha içi organizasyonu ilk devredeki gibi değil. Rollerin dağılımı, oyunun hızı, genel tempo, takımın genel ruh hali o durumda değil gibi. Ama hala bazı konularda Beşiktaş’tan daha organize.


Beşiktaş’ın güçlü yanları çok çok güçlü, Fenerbahçe’nin öyle çok güçlü bir yanı yok. Mesela kalecisi süper bir sezon geçiriyor diyemeyiz, stoperleri çok iyi sezon geçiriyor, çok iyi uyumlular diyemeyiz. Valencia dışında uçan oyuncusu yok, uçacak oyuncusu da bazı maçlarda ısınmaya kalkmıyor, ama buna rağmen hala Fenerbahçeyi tarif edebiliyoruz. 


Beşiktaş tam tersi, oyununu tarif edemiyorum, Aboubakar gibi bir oyuncusu var. Acayip bir şey canavar yani. Saha içinde her şeyi yapabilir, Ghezzal gibi bir oyun kurucusu var, bence ligin en iyi oyun kurucusu.  Mert var, milli maça bakmayalım bence çok formda bir kaleci. Beşiktaş’ın oyuncusu var . Kim kimi yenecek bakıp göreceğiz.

Aboubakar şu anda Beşiktaş’ın hücumdaki bir numaralı aktörü. Çok caydırıcı bir oyuncu, dar alanlarda teknik kalitesiyle çok iş yapabiliyor, geniş alanları çok etkili kullanabiliyor. Eski hızında değil ama çok güçlü olmasından dolayı, hıza gerek kalmaksızın, yanına kimseyi yaklaştırmadan omuz omuzaları kazanarak, kaleye devam edebilen ve üstüne süper vuruşlar yapabilen bir oyuncu, bu çok ciddi bir kazanç. Fenerbahçe Aboubakar'i kontrol etmekte zorlanabilir. Bazı oyuncular tek yönlüdür hücumda tek seçeneklidir, ya dar alanda ayakları çok çabuk olması sebebiyle çok etkilidir ya da geniş alanları iyi kat edebiliyor olması sebebiyle etkilidir, Ama Aboubakar öyle değil her ikisinde de etkili olabilen bir oyuncu. Beşiktaş’ın en büyük gücü Ghezzal ile birlikte oynaması.

Ben Fenerbahçe’nin kenarları daha iyi kullanabileceğini düşünüyorum. Osayi ve Ferdi ile başlarsa Fenerbahçe’nin üstünlük sağlayabileceği bölgeler oraları olabilir.


Ben Fenerbahçe deplasmanı için Rosier'in daha uygun olduğunu düşünüyorum, daha çabuk, daha seri sitilli bir oyuncu olması sebebiyle Rosie'ri daha önde görüyorum, ama Onur Bulut geldiğinden beri oynuyor. İlk 11’e girdiğinden beri düzenli olarak oynuyor. Muhtemelen Beşiktaş Onur Bulut'la başlayacak. Ghezzal-Rosier uyumu ligin en iyisiydi , o kanat Beşiktaş’ın her şeyiydi, savunmada da birlikte çok şey yaptılar, Ghezzal savunma yapamaz derler ama, o dönem Ghezzal süper savunma yaptı. Rosier ile birlikte akıllıca savunma yaptı. Rosier ve Ghezzal ikilisi birlikte çok çok etkililer ama hoca muhtemelen Onur'la başlayacak. Tabii Ghezzal'ın varlığı Aboubakar'i olduğu kadar, ters kanattan gelecek Cenk’i de çok olumlu şekilde etkileyecektir . Larin'in en parlak sezonu Ghezzal’ın Rosier'le birlikte sağ tarafı felç ettiği sezondu.

Bir iç saha maçında bile Amir, Salih, Gedson tercih edilmişse, Fenerbahçe deplasmanında da çok değişiklik olacağını zannetmiyorum, Maxim daha sonra oyunun ilerleyen bölümlerinde değerlendirilecektir. Ama şöyle düşünüyorum bu maç tam Maxim'e göre bir maç, özellikle 0-0 oynanan bölüm, Fenerbahçe’nin geldiği bölümler, Maxim için iyi bölümler, Maxim topla gezmeyi tozmayı bilen oyuncudur, topla gider driplingi var, hareket halindeyken radar gibi sahayı taraması var, iyi pasörlüğüü var, atak düzenlemesi var, kaleye düz koşusu var dolayısıyla bu maçın tam Maxim'e göre bir maç olduğunu düşünüyorum.''