Süper Ligde adalet yok. Bu adaletsizliği de adaleti sağlama görevi olan TFF ve kurulları yaratıyor. TFF Başkanı durumu idare etmek için “Kamu Vicdanını göz önüne alacağız”diyor. Josef De Souza’ya verilen kırmızı kartı hangi vicdan kabul ediyor. Mete Kalkavan’ın vicdanı mı kamu vicdanı oluyor. Raporunda çelme atmış yazıyormuş. Kimse çelme görmüyor. Kurullar bunu niye araştırmıyor. De Souza “Ben kendimi emniyette hissetmiyorum, ben bu ligde oynayamam” diyor. Bu açıklamadan yetkililer utanmıyor, vicdanı sızlamıyor mu?

Yazdıklarımı senaryo diye savunacaksınız. Görünüş aynen şu şekilde: MHK bakıyor, kimi versem olay çıkar, kimi versem iyi giden BJK’nin önünü keserim ona göre tayinler yapıyor. Bir de tayinleri bilgisayar yapıyor diye masal anlatılıyor. Hukuk Kurulu Tahkim Kurulu da adı üstünde hukukun üstünlüğünü korumayacaklar mı? Yurtdışından çok para verip danışman getirmişler, o ne derse oluyor. Hukuk fark etmez. “Kurala göre taraftara hareket kırmızı olurmuş”. Taraftar kurala uygun bulunuyor mu sahada? 4,5 m atlamış tribünden BJK’li oyuncular saldırıyor. Buna nefsi müdafa denir, adam öldürsen bile ceza almayabilirsin. Bu kadar hukuk dışı bir yorum olabilir mi? Şimdi tesadüflere bakalım:

1.     Hakem Mete Kalkavan daha önce FB-BJK kupa maçında  BJK teknik direktörüne saldırıda aciz kalmış. (MHK başkan yardımcısı ve yabancı danışmanı bu maçta da aciz kaldığını teyit ediyorlar)  Bu sezaon 23 hakemden Mete Kalkavan’ın tayin olasılığı  %4 yani yüzde dört.

2.     O maçta da yazdığı rapor doğruyu yansıtmıyor. Aciz birisi kendini koruyacak  ve oyuncuyu suçlayacak rapor yazar. Olayları başkası kontrol etmeyecek mi? Hakem hata yapmaz mı?

3.     Kırmızı kart BJK’nin ilk maçında en önemli oyuncusuna veriliyor. Bu da tesadüf (BJK maçı kaybediyor, olsa büyük ihtimalle kaybetmeyecek)

4.     Evvelki sezon Halil Umut Meler dünyada örneği olmayan bir kararla ve kabadayılıkla arka arkaya ikinci maça veriliyor. O da BJK aleyhine karar vermek gerekiyor gibi düşünerek BJK’ye 5 puan kaybettiriyor. Şampiyonluğunu riske sokuyor. Halil Umut Meler’in arka arkaya BJK maçına verilme olasılığı %0,2 yani binde iki.

5.      Her iki hakemin de verilme olasılığı ise %0,00008 yani yüzbinde sekiz. Herhalde bu kadar az olasılığı olan olayların olmasına TESADÜF denmez.

Bu olasılık hesabı benim icadım değil, bütün dünyada kabul edilen bir yöntem.