İşte Aybaba’nın açıklamaları:

“KUPA MAÇLARINDA BÖYLE SONUÇLAR OLUR”
Türkiye Kupası Beşiktaş için elbette önemli bir hedef ancak Urfaspor maçındaki sonucu çok da önemsemek doğru değil. Kupa maçlarında böyle sonuçlar olur. Sadece bizde değil, dünyanın en büyük liglerinde dahi büyük takımlar zayıf görülen takımlara karşı böyle sonuçlar alır, hatta elenir. Beşiktaş lig başladığında kupa maçındaki görüntüsünün çok ötesinde olacaktır. Bununla birlikte takım savunmasındaki problemi de çözmesi lazım Beşiktaş’ın.

“BU TAKIM ŞENOL GÜNEŞ TAKIMI DEĞİL”
Beşiktaş’ta Önder Hoca’dan başlayarak üst üste ne yazık ki çok kötü tercihler yapıldı. Valerien Ismael de bu yanlış tercihlerden biriydi. Şimdi Şenol Hoca geldi, inşallah takım onunla bir çıkış yakalayacak. Şenol Hoca neler yaptığı, ne oynatmak istediği belli bir teknik adam. Fakat burada da şöyle bir sorun var, bu takım Şenol Güneş’in gelip o unutulmaz başarıları elde ettiği o takım değil. Önceki dönemlerde Şenol Güneş’in Beşiktaş’ında çok kaliteli oyuncular forma giydi. Bu oyuncuların kalitesi zaten özellikle Avrupa’da aldıkları sonuçlardan belliydi. Şenol Hoca da bu kadroyu çok iyi organize etti ve iyi sonuçlar aldı ancak şu anda başka bir takım var. Bu takım Valerien Ismael tarafından, onun tercihlerine göre kuruldu. Bu takımın Şenol Güneş takımı olması için zamana ve takviyelere ihtiyacı var ama transfer yapılabilir mi zor. Beşiktaş’ın bir stoper oyuncusuna ihtiyacı var kesinlikle, bunun dışında bir de orta saha olabilir ama transfer yapacak durum da yok, takımdaki yabancılardan ayrılan da yok. Hal böyleyken eldeki oyuncularla gidebildiği yere kadar gidecek. Beşiktaş şimdiye kadar yanlış hoca tercihlerinden büyük sıkıntılar yaşadı, bu defa da hoca doğru takım yanlış.

“DELE ALLI VE ATIBA…”
Beşiktaş’ta Şanlıurfaspor maçında yenen gollerden sonra Şenol Hoca erkenden şok bir değişiklik yapmak durumunda kaldı. Atiba ve Dele Alli’yi çok erkenden oyundan çıkardı. Bu değişiklikler hoca bu oyuncuları gözden çıkardı mı yorumlarına sebep oldu ancak Şenol Hoca bu oyuncuları sezon içerisinde yine kullanacaktır. Bu saatten sonra Şenol Güneş, Atiba ve Dele Alli’den vazgeçse ne olur, vazgeçmese ne olur? Zaten elinde geniş bir oyuncu havuzu yok, bu oyunculardan da mümkün olduğunca faydalanmanın yollarını arayacaktır.

“YA TUTARSA DENİLECEK OYUNCULAR, GENÇLER”
Beşiktaş’ta geçen sezon, “şampiyon olduk, Şampiyonlar Ligi’ne gideceğiz, buna göre takım kuralım” denildi. Pjanic, Alex Teixeira, Batshuayi gibi oyuncular alındı, Şampiyonlar Ligi’nde sıfır çektik. Bu sezona bakıyoruz, yine kiralık, ismi var diye alınan oyuncular var. Bu takıma kimler geldi geçti. Quaresma’lar, Talisca’lar, Gomez’ler… Bunlar ağzımıza bir parmak bal çaldılar, peki biz şimdi neredeyiz? Olduğumuz yer belli… Bugünkü kiralık oyuncular da yarın gidecekler, Beşiktaş’ın bu oyuncularla yola devam etme şansı yok. Hatırlarsanız sezon başında “aynı ligden bu kadar fazla oyuncu almak da doğru değil” demiştik. Şunu kabul edelim. Bir oyuncu bugün İngiltere’den buraya futbol oynamaya geliyorsa oradaki şansı bittiği için, üst düzey oynayamayacağı için, kariyerinin sonunda olup bitme noktasına geldiği için geliyordur. Şimdi biz geçmişten ders almadık, “ya tutarsa” diyerek Dele Alli’yi getirdik. Bir ismi var, şöhreti var diye. Biz ya tutarsa diye bu oyunculara değil, Emirhan, Oğuzhan gibi oyunculara şans vermeliydik. Biz elimizdeki oyuncuları gönderdik. Bugün bir oyuncunun gidebileceği en iyi lig neresi diye düşünürsek açık ara İngiltere, sonra İspanya gelir. Daha sonrasında Almanya, Fransa, İtalya diye sıralarsınız. Bizden çıkan oyuncular buralarda oynamalı, biz de yerlerine yenilerini koymalıyız. Rıdvan, Emirhan erken gittiler. Şimdi onlar da sıkıntı çekiyor, Beşiktaş da…

“ŞAMPİYONLUK HER ŞEY DEĞİL, BİRLİK OLUNMALI…”
Beşiktaş Dünya Kupası arasına ligin sekizinci sırasında girdi. Önündeki takım 1-2 tane olsa onların takılmasına göre bir yol belirler, buna göre gidersiniz ancak Beşiktaş’ın önünde kayıplarını bekleyeceği çok rakibi var. Bu süreçte Beşiktaş hiç takılmadan yoluna devam etmeli. Kolay mı, kolay değil ama Beşiktaş’ın bunu yapabilecek gücü var mı, elbette var. Şenol Hoca zaten bu takımı bu noktadan da şampiyon yaparsa camia kendisini bambaşka bir yere koyar. Fakat diyelim ki Beşiktaş şampiyon olamadı, camia yine de birlik olmayı bilmeli. Sezon başında 20 takım başkanına sorsan hepsi başarıyı hedefler, bütün büyük takımlar şampiyon olmayı hedefler ama bir tane şampiyon çıkar. Diğer başkanlar yalan mı söylüyor, elbette hayır ama tek bir takım başarılı olabilir. Ülkemizde bu işin başka kriterleri de var, her zaman saha içinde iyi olmak da yetmiyor. Beşiktaş her zaman şampiyonluğu hedefler, bunu başardığında bizler de çok mutlu oluruz ama olmadığı günler de olur. Biz ne istiyoruz? Beşiktaş iyi olsun istiyoruz, iyi futbol oynasın istiyoruz, bu oyunu çocuklara Beşiktaş sevdirsin istiyoruz. Şampiyon olsa da olmasa da bizim bir tane Beşiktaşımız var, çok değerli. Biz buna sahip çıkacağız. Camiada son zamanlarda gergin bir hava hakim, başarısızlık da buna etken. Önce Beşiktaş’ı bu havadan çıkarıp barışı sağlamamız lazım, birlik beraberliği sağlamamız lazım.

“İYİ BAŞLAMAK ÖNEMLİ”
Beşiktaş lige Antep maçıyla birlikte yeni bir başlangıç olacak. Deplasman maçı, zor bir maç. Bu ligde zaten artık alırız denilecek, kolay görülecek maç yok. İyi başlangıç önemli. Şenol Hoca takımla zaman geçirdi, iyi bir kamp dönemi oldu. Şimdi artık çıkışa geçme zamanı. Bu sürecin de Gaziantep maçıyla birlikte başlayacağını umuyorum. Beşiktaşlılar takımlarına sahip çıksın, hocalarına bu defa sabretsin, başarı bu sene olmazsa hocanın kendi takımını kurup sistemini oturtmasıyla birlikte çok yakında gelecektir.

Duhuliye.com