Kenan Başaran'ın açıklamaları şöyle:

"Puan tablosuna bakıldığında Beşiktaş'ta bir teknik direktör tartışması olmaması lazım. Ancak var. Neden? Çünkü mesele puan tablosu değil. Mesele Beşiktaş kazanırken de Valerien Ismael'in oyuna yaptığı müdahaleler nedeniyle güven vermemesi aksine kafa karıştırması oldu. Alanya, Karagümrük, Sivas ve en son İstanbulspor maçlarındaki oyuncu değişiklikleri sıkıntılıydı ve tüm bunlar zaten oyuna da yansıdı. Elbette Ceyhun Kazancı, şampiyonluğa olan inancı dile getirecek. Takımın başında bugün Önder Karaveli olsa da bunu söyler. Ligin henüz 7. haftası geride bırakıldı. Ne var ki Fenerbahçe derbisinin kaybedilmesi halinde Valerien Ismael illa ki "Gidecek mi kalacak mı" sorusuna muhatap olacak. Çünkü Ismael için testi çok daha önce kırıldı. Daha hazırlık maçlarında Fransız hoca tartışılır hale getirildi. Sampdoria ile oynanan hazırlık maçındaki futbol umut vermeseydi o gün bile kellesi istenecekti. Türkiye'de belki de ilk defa bir hazırlık maçı bir teknik direktör için 'Tamam mı devam mı' maçına dönüştü."

"BEŞİKTAŞ'IN AÇIKLAMASI YANLIŞTI"

"O süreçte yönetim hocanın arkasında olduğuna dair bir açıklama yaptı. Bu iletişim stratejisi, Türkiye'nin futboldaki külterel zekâ ortamına göre çok yanlış bir açıklamaydı. Beşiktaş yönetiminin böyle bir açıklamaya hiç ihtiyaç duymaması gerekirdi. Çünkü bu topraklarda 'Hocamızın arkasındayız' dediğiniz anda gemi su almaya başlıyor demektir. Benzer bir tutum bugün sergilendi. Ceyhun Kazancı, bugünkü basın toplantısını Valerien Ismael'e destek için yaptı. Hoca kamuoyu önünde verilecek demeçlerle değil, içeride takıma patronun kim olduğunu gösterecek eylemlerle olur. Eğer bunlar yapılmışsa sorun yoktur. Bir örnek vermek gerekirse: Ahmet Nur Çebi, bu takıma "Valerien Ismael benim Gordon Milne'mdir. Bu sene şampiyon olmasa da burada devam edecek" inancını vermişse, takım işine bakar. Elbet buna önce başkanın ve yönetimin inanması lazım."

"DERBİDE SKORDAN ÖNCE MÜDAHALELERE BAKACAĞIM"

"Fenerbahçe derbisinde ben skordan önce Valerien Ismael'in oyuna müdahalesine bakacağım. Evet, hoca çok doğru bir kadro çıkardı ve oyunu da iyi okuyup doğru müdahaleler yaptı. Ama  kaybetti' cümlesini kurarsam, Ismael ile yola devam edilmesini savunurum. Ancak, 'Beşiktaş derbiyi Ismael'e rağmen kazandı' diye bir cümle kurma ihtiyacı duyarsam, o zaman şerh düşerim."

Duhuliye.com / ÖZEL RÖPORTAJ