Eğri oturacağız, doğruyu söyleyeceğiz arkadaş... Beşiktaş’ın Sportif Direktörü Ceyhun Kazancı’yı hiç tanımam. Sadece adını duydum. Öyle ki, Galatasaray Lisesi mezunu olduğu için sosyal medyada eleştirilere hedef olduğunu da biliyorum.

Yabancı oyuncu transferi başlı başına risktir. Ünlü birisini getirirsiniz, uyum sağlayamaz, takıma katkı veremez, bir bakmışsınız ki geldiği gibi, ülkesine dönmüş.
Öyle çok eskiye gitmeyelim, günümüze dönelim. Örneğin Miralem Pjaniç, Barcelona gibi dünyaca ünlü takımdan Beşiktaş’a geldi, 26 resmi maçta oynadı, gol atamadı, sadece 4 asist yapabildi.

Katkısı oldu mu, elbette tartışılır. Ancak şunu da unutmayalım ki o sezon sürekli sakatlıklarla boğuştu, konsantrasyonu sağlayamadı. Orta saha çift yönlü oynayabilen bir isimdi Pjaniç... Kim bu oyuncuya hayır diyebilirdi ki?

Bu sezonun başında Burnley’den gelen Wout Weghorst şimdiden 4 resmi maçta 2 gol attı, 3 asist yaptı. Hollandalı futbolcu, Süper Lig’de 4 haftada 2 gol, 3 asistle 5 gole direkt etki etti.
Bu sezon gelen büyük yıldız ise Dele Alli oldu. İngiltere’nin Everton Kulübü’nden satın alma opsiyonuyla kiralanan yıldız orta saha 26 yaşında...

2 yıl önce 100 milyon euro değer biçiliyordu. Dele Alli ayağının tozuyla Sivasspor maçında ilk on birde sahaya çıktı, oyunda kaldığı süreçte gelecek adına büyük umutlar verdi.
Düşünün, Beşiktaş dünyaca ünlü iki orta saha oyuncusu getiriyor, ama her nedense yazılı ve görsel medyada pek fazla öne çıkarılmadığını gözlemledik.

Ne var ki rakamsal gerçekler var. Başkan Ahmet Nur Çebi yönetimindeki Beşiktaş’ta özellikle yabancı transferinde büyük işlere imza atılıyor.

Sol bek Masuaku ve stoper Saiss şimdiden taraftarların gözdesi konumunda. Kazancı’nın Saiss’i getirmesi tam tamına dört ay sürdü, yani büyük mesai harcadığını biliyorum. Keza, Weghorst ile yapılan görüşmelerin de iki ay zaman aldığını öğrendim. Yani, öyle pat diye olmadı bu transferler.

Şimdi gelelim asıl meselemize, bu transferlerin perde arkasında en büyük faktör kuşkusuz Başkan Çebi’nin yanı sıra, Sportif Direktör Ceyhun Kazancı’dır. Kişisel olarak hangi okulu bitirmiş, Galatasaray Lisesi mezunuymuş bana ne?

Kazancı yabancı transferinde nokta atışı yapıyor mu? Yapıyor, ben ona bakarım arkadaş. Diyeceksiniz ki, nerden çıktı bu övgüler?

İngiltere Premier Lig’inden adı - sanı duyulmuş, yabancıları kim getirirse, getirsin, Türk futboluna katkı sağlıyorsa, başımızın üzerinde yeri vardır.

Ceyhun Kazancı kardeş, belki eleştirilere hedef oldun, içine attın, ama doğru yoldasın. Tanımadığım halde alkışı ve de övgüyü hak ediyorsun, devam...

Bilal MEŞE / Milliyet