Kulüpler Birliği ile geçen cuma günü yapılan toplantıdan net bir sonuç çıkmadı. Bu nedenle TFF yönetimi, bugün öğle saatlerinde bir araya geleceği zirvenin ardından yeni kuralı duyuracak. Kulüpler farklı isteklerini içeren teklifleri, son toplantıda hem sözlü hem de yazılı olarak başkan Büyükekşi’ye iletti.

Mehmet Büyükekşi (solda) ile Ali Koç (sağda)

KARARIN AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

TFF, gelecek 5 yılı kapsayan bir çalışma yapmıştı. Ancak kulüplerin “Sadece önümüzdeki sezonun kuralını belirleyelim, gelecek yıllarla ilgili kararı aceleye getirmeyelim” talebi sonrası federasyon geri adım atıp 2023-24 sezonunda uygulanacak yabancı kuralına karar verecek. 5 yıllık planlama ise haziran ayında yapılacak TFF seçimi sonrası kulüpler tarafından daha ayrıntılı değerlendirilecek.

Cuma günkü kritik zirvede 11 kulüp, sayının serbest kalması gerektiğini ve ilk 11’de 11 yabancının oynaması gerektiğini anlattı. Bu kulüplerin başında Galatasaray ve Beşiktaş geliyor. TFF kurmayları ise mevcut kural olan 8+3’ün (İlk 11’de sahada 8 yabancı, 3 yerli oynatma zorunluluğu) bir sezon daha devam etmesi eğiliminde... Son karar bugün verilecek.