A Milli Futbol Takımı, Euro 2024'e katılma hakkını büyük oranda garantilemek için çıktığı Ermenistan maçında sahadan 1-1'lik beraberlikle ayrılarak hayal kırıklığı yarattı. Sonrasında Japonya ile yapılan ve 4-2 kaybedilen hazırlık maçı sonrasında teknik direktör Stefan Kuntz'u iyice tartışılır hale getirdi. Bazı iddialara göre de Kuntz ile yolların ayrılması an meselesi. Tüm bu tartışmaların ortasında golcü krizi gölgede kaldı. Futbolda da "Vargas modeli" hayata geçebilir.

Üç golcü de sakatlık yaşadı

Milli takımın patronu Stefan Kuntz, özellikle Ermenistan maçına ideal ve tecrübeli bir golcüyle çıkmadı. Bunun temel nedeni sakatlıklar. Cenk Tosun, sakatlıktan yeni çıktığı için milli takıma alınmadı. Enes Ünal'ın sakatlığı devam ediyor. Çağrıldığı halde sakatlandığı için Umut Nayir de kadrodan çıkartıldı. Kuntz, daha önce çağrılan Serdar Dursun ve Umut Bozuk'u ise bu kez tercih etmedi. Bu durumda Kuntz, milli takımda Ermenistan maçına ilk 11'de Barış Alper Yılmaz ile çıktı. Bertuğ Yıldırım ise yedekten girdi.

Dört Büyükler yabancı golcüye emanet

Hem Ermenistan hem Japonya maçının tek olumlu tarafı genç yetenek Bertuğ Yıldırım'ın 2 golle öne çıkması ve gelecek için umut vermesi oldu. Gerek kulüp gerekse milli takımda yerli golcü sıkıntısı bulunuyor. Dört büyüklerin hepsi de santrfor mevkisinde başrolü yabancı oyunculara vermiş durumda. Fenerbahçe'de Edin Dzeko, Galatasaray'de Mauro Icardi ve Beşiktaş'taysa Vincent Aboubakar, ileri ucun tartışmasız isimleri. Genç oyuncu Enis Destan ve Umut Bozak ile sezona giriş yapan Trabzonspor ise önümüzdeki maçlara yeni golcüsü Paul Onuachu ile çıkacak.

Kuntz'un Vargas esprisi gerçek olabilir

Voleybol Kadın Milli Takımı'nın Avrupa şampiyonluğunda Melissa Vargas'ın payı çok büyük oldu. Devşirme sporcu turnuvanın da en değerli oyuncusu seçildi. Onun milli formayı giymesiyle önce Milletler Ligi ardından da Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya geldi. Stefan Kuntz da Vargas'ın hücumdaki katkısına dikkat çekerek, "Vargas'ın erkek kardeşi var mı" diyerek espiri yaptı. Alman Hoca, futbolda da Vargas gibi bir golcüye ihtiyaç duyulduğunu şaka yoluyla da olsa dile getirdi.

Büyükekşi'den devşirme golcüye yeşil ışık

Nitekim Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi de Kuntz'a hak verdi. Eskişehir'deki Ermenistan maçı öncesi gazetecilerle bir sohbet toplantısı yapan Mehmet Büyükekşi, Kuntz'un Vargas espirisine değinerek, "Aslında her şakanın altında bir gerçek payı vardır. Bugün dünya futbolunda bir golcü sıkıntısı var. Voleyboldaki Vargas örneği futbolda da düşünülebilir. İyi bir yetenek bulunursa devşirme düşünülebilir. Türkiye bunu daha önce Mehmet Aurelio ile yapmıştı" dedi.

Burak ve Cenk'in alternatifi olmadı

Burak Yılmaz'dan sonra milli takımda santrfor pozisyonunu en çok dolduran isim Cenk Tosun oldu. Onun da yaşadığı uzun dönemli sakatlıklar Ay-Yıldızlı takımda sıkıntı yaratıyor. Enes Ünal, yıllardır milli takıma çağrılsa da mevkinin bir numarası olamadı. Umutlar genç Bertuğ'da şimdi ama Büyükekşi'nin de dile getirdiği üzere Türkiye futbolda belki ikinci bir devşirme milli oyuncuyu tercih edecek.