Eğri oturup doğru konuşma zamanı... Santos hocanın bize uygun olmadığı her oynanan maçtan sonra biz nasıl görüyoruz, başkan ve yönetim kurulu da görüyordur bunu defalarca yazıp konuşmaya gerek yok. Bir başka tartışma konusu da acaba takımdaki oyuncular hocanın sistemine uymadığı için mi bu kadar başarısız? Bu takımın bu oyun felsefesi ile başarılı olması çok zor. Türkiye Kupası'nı almamız şart, hocanın da oyuncuların da artık kendine gelmesi gerekiyor. Burası sıradan bir Anadolu kulübü değil...

Daha evvel penaltılarımızın verilmediğinden hep şikayet ettik durduk. 2 maçtır penaltılarımız verildi ve oyuncularımız  bunu değerlendiremedi. Belli ki sorun sadece hocada değil, kadro mühendisliği de çok kötü.

Beşiktaş yönetiminin önümüzdeki sezonun transfer çalışmalarını bugünden itibaren yapmaya başlaması gerekiyor.
 
Beşiktaşımızın; Ersin, Worrall, Colley, Amartey, Cenk, Aboubakar, Muleka, Rebiç, Ghezzal, Svennson, Onur, Umut, Alex, Amir ile yollarını ayırması gerekmektedir. 

Altyapıda birçok maçını izleme fırsatı bulduğum Mustafa Erhan Hekimoğlu mutlaka bu kadroda değerlendirilmelidir. Performansı düşük olan oyuncu sayısı fazla, Mustafa'nın onlardan daha iyi oynayacağından hiç şüphem yok. 

Hoca konusunda bir diğer eleştirim ise Amartey ile maça başlamasıdır. Santos'un savunma ağırlıklı oyun felsefesi olduğunu biliyorduk ama Colley ve Worrall gibi top çıkaramayan iki stoperin önüne Amartey gibi dikine oynayamayan bir ön libero gelince Beşiktaş'ın topu rakip ceza sahasına taşıması olanaksızdı. Nitekim ikinci yarının başında el freni Amartey oyundan çıkınca Gedson, Rashica ve Muçi orta sahası ile hem Antalyaspor'a daha az pozisyon verdik, hem de birçok pozisyon yakaladık. 

Muleka Beşiktaş kalitesinde bir oyuncu değil. Seneye kesinlikle yolların ayrılması gerekiyor. Ancak şu an Cenk Tosun ve Aboubakardan çok daha iyi oynuyor. Bu sebeple oynatılmaması da hocanın bir diğer hatasıdır.

Santos yönetiminde herhangi bir duran top organizasyonu da göremedik. Bu sezon 6 gol atan Omar Colley'in bütün golleri duran toplardandı. Beşiktaşımız'dan duran top seti dahi göremiyoruz. 

Hoca dersine iyi çalışmamış ama kadro da yetersiz. Ancak bu kadronun başına kim gelirse gelsin başarılı olamaz. Önümüzdeki senenin transfer çalışmalarına şimdiden başlanması gerekiyor.

Masis Kuyumcu / Duhuliye