İşte Önder Özen'in açıklamaları:

"BEŞİKTAŞ'TA KİMLİK KAYBI VAR"

"Beşiktaş'ta bir "kadro çok kötü"cüler var. Hayır, onların zannettiği kadar kötü değil. O kadar kötü değil. Pendik'ten iki maçta 1 puan alıp birinde 4'lük olacak kadar kötü değil ama performans sorunu var. Fenerbahçe ve Galatasaray'ın gerisinde kadro, ciddi ciddi gerisinde ama Hatay Galatasaray'a sorun çıkarabiliyor, Samsun veya Alanya gelip Kadıköy'de Fenerbahçe'ye sorun çıkarabiliyor. Beşiktaş'ın da sorun çıkarması beklenirdi. Hiç sorun çıkaramadı, hiç karşılık veremedi, bu garip. Bunu artık kimliğinden uzaklaşmak olarak tarif edebiliyorum. Performanstan evet çok uzak, kalite konusunda rakiplerinden uzak ama kimlik kaybı var. Taraftar kazanacağına inanıyor, hatta emin ama takımın hiç umudu yok. Bu biraz kimlik kaybıyla açıklanacak bir şey. Beşiktaş, Beşiktaş gibi durmuyor sahada. Kimlik erozyonu kartopu gibi gidiyor, yakışmayan bu."

"SANTOS'A SAYGI DUYUYORUM AMA..."

"Derbi maç 2-0'a gelseydi Beşiktaş çok dağılabilirdi. Durum Santos'un bundan korktuğunu gösteriyor. Düşük skorda tutulsun; son bölümde ataklarımızı yaparız, hamlelerimizi yaparız, son bölümde risk alırız diye düşünmüş olabilir 1-1'i bulmak için. Hoca bu riski almadı. Bunu deneyimle açıklayabilirsiniz, deneyimli teknik adamlar genelde böyle yapar. Çaylak teknik adamlar golü yedikten sonra hurra hücum eder; bazen maç çevirir, bazen de 5'lik olur. Santos'un deneyimine saygı duyuyorum ama ortada bir gerçek var: Beşiktaş'sanız, içerideyseniz, siz bir adım kıpırdadığınızda stadı yıkacak taraftar. Bütün agresifliğiyle, bütün yüksek temposuyla orayı çevirmiş 43 bin Beşiktaşlı var statta. Onların önünde bu kadar çekingen kalmak, bunu doğru bulmadım. Bağlasanız durmaz içerde Beşiktaş. Hoca ne demişti geldiğinde? "Dolmabahçe'de kimse bizden daha fazla koşamaz." Koşmuş mu, koşmuş. "Kimse bizden daha fazla topa sahip olamaz." Olmuş mu, olmuş. 1-0 geridesiniz ve karşılaşmanın sonuna uzatmalarla beraber 98 dakika var. 98 dakika Beşiktaş'a gol lazım, topla oynama oranları yüzde48'e 52 Galatasaray lehine. Ceza sahasına girişler Galatasaray lehine. Şutlar Galatasaray lehine, gol beklentisi Galatasaray lehine. Oldu mu hocam şimdi? Olmadı. Burada da bir tutarlılık problemi oldu. O kıvılcımı bir türlü çakamadı Beşiktaş, buna şaşırıyorum, olmadı. Geçen sezon da Galatasaray maçında geriye düştü, çabuk tepki verdi, 3 attı. Kadıköy'de geriye düştü, 10 kişi kaldı, 4 tane attı. "Beşiktaş Beşiktaş gibi değil" derken kast ettiğim bu."

"BÜTÜN ABOUBAKAR KARARLARI ŞAKA GİBİ"

"Aboubakar'ın girişi çok geç, Cenk'in çıkışı da çok geç. Cenk kayboldu iki stoperin arasında. Nelsson'la Sanchez hokus pokus yaptılar, kaybettiler Cenk'i. Semih kaleden alabildiğine uzaklaştırılmış, uzaklaştırma vermişler Semih'e, o da olmadı. Ghezzal de çok geç. 38. dakikada yapın demiyorum ama en azından devre arasında bir oyuncu değişikliği bekliyorduk. Aboubakar girebilir, Ghezzal girebilir, Rebic girebilir, ben 2-3 tane değişiklik bekliyordum 46. dakikada, çok geç kalındı. Aboubakar'ın bu git-gel durumları; kadro dışı, af, son on dakika oynaması... Verilen bütün kararlar kötü bir şaka gibi. Getirilmesi şaka gibi, kadro dışı şaka gibi, af şaka gibi, on dakika oynaması da şaka gibi, üst üste stand-up. Ama pek gülünecek şakalar değil, soğuk şakalar. Beşiktaş taraftarının sinirlerini bozdu bu işler."

Duhuliye.com