Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, 2022 Yılı 3. Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda açıklamalarda bulunuyor

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, 2022 Yılı 3. Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşma yapıyor.

"KONUŞULANLAR ÇOK AĞIRDI"

Sayın Divan Başkanı yaşça benden büyük olduğu için biraz kendimi frenleme ihtiyacı duyuyorum. Konuşulan şeyler, çok ağırdı. Neden bunu yaptığını bilemiyorum. Sayın 2. Başkanım iki kere kendisinin yanına gitti. Engin Baltacı Bey, kendisi aile dostum, müsaade edin ben gideyim dedim.

"KAVGA EDEREK BİR YERE VARAMAYIZ"

Yapılan konuşmaları anlatmanın faydası yok. Beşiktaşlılar'ın Beşiktaş'ı korumaktan başka görevi yok. Manevi olarak şahsi tavırlar koyarak, kavga ederek bir yere varamayız. Bu seneyi birlik beraberlik senesi yapalım dedim. Şu ana kadar yürümedi ama inşallah bundan sonra yürür. Bundan sonra şahsi konular girmeyeceğim.

"GEREKEN NEYSE YAPACAĞIM"

Ben bu KPMG raporuna zerre kadar müdahale etmedim. Söz verildiği üzere bu rapor çıktı. Bu rapor, istisnai yerler dışında okundu. BU rapor SPK ve İçişleri Bakanlığı'na tevdi edildi. Bir hukuk bürosuna da gönderildi. Hukuk bürosu, bu rapora göre davalar açıyor. 11 dava oldu son olarak. Yasal olak bu raporu değerlendirme şansımız yok. Ben görevimi yaptım. Hukuk bürosundan ne geliyorsa, gereği yapılıyor. 1-2 dosya da benle alakalı, imzam var. Gereken neyse yapacağım.

"3 MİLYAR BORÇ GELENE KADAR AĞZINIZI AÇMADINIZ"

3 sene evvelini hatırlatayım. Her şey unutuldu. Elektrik sorunu vs., 6 aylık maaş ödenmemişti, borçsuzluk yazıları yoktu. Bu süreci, cebimizdekini koyarak. 185 milyon TL kefalet vererek ayakta tutmaya çalıştım. Burayı yönetecek adam yok burada demek hoş değil. 3 milyar borç gelene kadar ağzınızı açmadınız, ben de dahil, siz de dahil.

"HOCAMIZLA İLGİLİ KONUŞMAYA GEREK YOK"

O gün Şenol Güneş giderken herhangi bir şekilde bir yorum yapmıyorsunuz, bugün yorum yapıyorsunuz. Şenol Güneş buradan gönderildi. Bir şekilde zorlanarak gönderildi. Hocamızla ilgili konuşmaya gerek yok. Teknik direktörümüzdür, başımızdadır, başarıya ihtiyacımız olan dönemde ondan faydalanacağız.

"BEN BEŞİKTAŞ'IN ÇOCUĞUYUM"

'Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş'ın çocuğu' demişler. Size ne rahatsızlığı var bunun! Ben tabii ki buranın çocuğuyum. 'Trabzon'un çocuğu' dediğinde itiraz etmiyorsun da buna mı itiraz ediyorsun, ha!


"BEN 5 TANE HOCA DEĞİŞTİRMEDİM"

Ben 5 tane hoca değiştirmedim 3 senede. Ben geldiğimde 1 tanesi vardı, kendisi gitmek istedi, benle alakası yok. Bunu defalarca anlatıyorum, olmuyor, ısrarla anlamak istemiyorlar. Daha sonra Sergen Yalçın hocayı getirdim. 2 kere gitmek istedi, durdurdum ama sonuçta gitmek istedi. 3. hoca dediğiniz Önder Karaveli, geçici hoca. Şimdi 5. hoca Şenol Güneş. Daha hocayı değiştirmedik. Rakamları abartmanın faydası olmaz camiayı. 45 milyon euro borç var, faizi 28 milyon euro diyorsunuz. Ben böyle euro faizi görmedim. Rakamları biraz daha irdeleyebilirsiniz.

"BİZ CAMİA İÇİN HER ŞEYİ YAPIYORUZ"

540 milyon tazminat hükmedildi. Bir üst mahkemeye gönderdik. İlgili kişiler, bunu yarın siz üst mahkemeye getirmediniz diye sorumlu tutarlar. Yargı 6 ay, 1 sene sonra gerçekleşse ne olur. Karşımdaki insan beni haksızlığa uğrattınız demesin diye bunu yaptık. Yargının karar vermesini engelleyecek bir şey yapmadık. Rapor aklanmak için bir vesiledir demedim. Kendinizde bir sorun yoksa mahkemeler, aklanmak için bir şanstır dedim. O kadar dert ediyorlar ki sürekli saldırı yapıyorlar. Biz camia için her şeyi yapıyoruz, haklarını koruyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın.

"FAİZ YÜKÜ BELİMİZİ BÜKÜYOR"

Biz geldiğimizde 92 milyon euro takım bütçesiydi, 45 milyon euro'ya çektik. Daha da aşağı indireceğiz. Çalışıyoruz. Buraya geldiğimden beri başkalarının imzalamış olduğu kontratlarla başbaşa kaldım. Ancak bu seneden sonra kendimize ait bir yapı, kontratlar olacak. Mali anlamda geldiğimiz zaman borç 3 milyardı, 600-700 milyon faizi vardı. Üstüne 800 sonraki sene. Rakamlara bakınca benim dönemimde zarar 300 milyon TL'dir. Kendi dönemimle ilgili yapacağım her şeyi yaptım. Faiz yükü belimizi büküyor. 3 milyar olunca borç, aynı sesi çıkarmalıydık. Bunu Yalçın Ağabey yaptı, adamı görevden aldılar.

"BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR  ŞEY YAPILMAMIŞTI"

Kulübün amatörlere olan harcamadan açığı 12 milyon euro'ydu. Şu anda 1.5 milyon euro. Biz bu parayı bu kulübün menfaati için kullanıyoruz. Bütün sponsorlara özellikle teşekkür ediyorum. Beşiktaşlı dostlarımıza, iş adamlarına bir çağrı yaptık. Hepsi geldiler, giderleri sırtlandılar. Bugüne kadar böyle bir şey yapılmamıştı. Canı gönülden teşekkür ediyorum.