İşte Ali Rıza Dizdar’ın açıklamaları:

KONGREYLE GELEN KONGREYLE GİTSİN”
“Olağanüstü kongre kararı alındıktan sonra başkan Çebi’nin aday olmaması gerektiğini düşünüyordum ama bugünkü açıklamalarını dinledikten sonra inşallah aday olur diyorum. Kongreyle gelen kongreyle gitsin. Herkesin kaçırdığı bir nokta var, Çebi zaten olağanüstü kongre kararını açıklarken “kendine güvenen varsa çıksın aday olsun” dedi, herkesin kaçırdığı nokta burası. Beşiktaş Başkanı değişecekse kongreyle değişsin, herkes de kongrenin iradesine saygı göstersin.

“O ÜYELERİN HAKLARI YENMİŞ OLMUYOR MU?”
“Kongre süreciyle ilgili herkesin gözden kaçırdığı bir nokta daha var. Bir genel kurul üyesinin seçimli kongrede oy kullanabilmesi için üyelik tarihinden itibaren 1 yılını doldurmuş olması gerekiyor. Peki yönetimin açıkladığı ilk seçim tarihi neydi? 17 Aralık. Şimdi 17 Aralık tarihi itibariyle 1 senesini dolduracak olup, 3 Aralık’ta bu süreyi dolduramayan üyeler ne olacak? Onlar bu kongrede oy kullanamayacaklar. Bu kongre üyelerinin hakları yenmiş olmuyor mu?”

“ADAY OLMAK İÇİN BAŞKASINI BEKLEMEYE GEREK YOK”
“Başkan adaylarının adaylık başvurularını yapmaları ve listelerini vermeleri için daha süreleri var. Başkan da bu süre içerisinde istediği zaman karar verip aday olabilir. Ben bunun diğer adayların önünü tıkamak için yapıldığını düşünmüyorum. Aday olmak isteyen varsa şimdi de aday olabilir, bunun için bir başkasının adaylık kararını beklemeye gerek yok. Kimse kimseye mani olmaz. Meseleye buradan bakacak olursak esas Fikret Orman, Serdal Adalı’nın önünü tıkadı. Adalı’nın Beşiktaş için, üstelik haksız yere hapis yattığı bir sürecin ardından geldi, aday oldu ve seçim kazandı. O noktada başkanlığı Adalı hak ediyordu.”

“TRİBÜN AYRI, KONGRE AYRIDIR”
Ahmet Nur Çebi’nin yeniden aday olup kongreyi kazanması durumunda tepkilerin devam edeceğini sanmıyorum. Tribünler ayrı, kongre ayrıdır. Genel kuruldan çıkan karara tribün de dahil olmak üzere herkesin saygı göstermesi gerekir. Ben Çarşı grubunun davalarına girdim, mahkemelerde onları savundum, bunu doğru olduğuna inandığım için yaptım ama bu konu farklı, tribünler Beşiktaş’a yön veremez. Ahmet Nur Çebi de “kazanırsam tribün protestoya devam eder mi?” diye bir korku, endişe taşıyorsa bu kongreye hiç girmesin.”

Duhuliye.com ÖZEL RÖPORTAJ