Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah beyazlıların Antalya kampında gazetecilerle kahvaltılı bir basın toplantısı yaptı. Başkan Çebi, sezon başında Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) sundukları 9+2 teklifinin kabul edilmediğini belirterek bu yüzden yerli transfer yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Yabancı kuralı için taviz verilmeyecek

Kulüpler Birliği ile TFF arasında gelecek sezon Süper Lig'de uygulanacak yabancı kuralı nakkında görüşmeler devam ediyor. Bazı kulüpler, yabancı futbolcu sayısının sınırsız olmasını isterken Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, daha önce duyurulan 7+4 kuralında ısrarcı.

TFF 9+2 ile gönderme: Transfer yaptık

Başkan Çebi, kahvaltıda yaptığı açıklamada sezon başında yabancı kuralanın 9+2 olarak uygulyanması için başvuruda bulunduklarını söyledi. Çebi, "Bu reddedildi. Biz de TFF'nin almış olduğu karara göre transferlerimizi yaptık. Yerli futbolcu mecburiyetinden dolayı düşünmediğimiz transferleri yapmak durumunda kaldık" dedi.

TFF'ye soru: Bana bu paraları neden harcattırdın?

Beşiktaş Başkanı konuşmasına şöyle devam etti: ""Bunlarla ilgili bir bütçe ayırdık ve harcama yaptık. Bundan sonra 'Ben değiştirdim, artık yabancı serbest' denildiği takdirde, ben de bu harcamaların kimin karşılayacağını sormak zorundayım. Madem öyle bana neden bu paraları harcattırdın?"

"Bir futbolcuya 2 milyon Euro verdiysem kararın arkasında duracaksın"

Beşiktaş Başkanı Çebi, İstanbulspor'dan transfer ettikleri Emrecan Uzunhan örneğini isim vermeden gündeme getirerek TFF'ye "Yurtdışından bir futbolcuyu sıfır bonservisle alma imkanım varken, sen aldığın kararla bir yerli futbolcuya 2 milyon Euro ödeme yaptırtıyorsan, o zaman bu kararın arkasında duracaksınız" diye seslendi.

"Futbolcu kural ile değil hakkıyla oynasın"

TFF'ye eleştirilerine devam eden Çebi, şunları söyledi: "Avrupa kulüpleriyle yarışmayı arzu edeceksiniz, ama futbolcunuzun Avrupalı bir futbolcu ile yarışmasına engel bir karar alacaksınız. Bu yaman bir çelişkidir. Futbolcularımız bırakın bir kural ile değil, ayaklarının hakkı ile forma alsın."

Beşiktaş'ın yerli futbolcu transferleri

Beşiktaş, yabancı kuralı nedeniyle sezon başında 3 futbolcuyu bonservis bedeli vererek transfer etti. Bu isimler için 4.9 milyon Euro harcandı. Bu isimler şöyle:

BEŞİKTAŞ'IN 2022-23 YERLİ TRANSFERLERİ
FUTBOLCU GELDİĞİ TAKIM BONSERVİS BEDELİ
Emrecan Uzunhan İstanbulspor 2.000.000 Euro
Tayyip Taha Sanuç Adana Demirspor 1.500.000 Euro
Kerem Atakan Sivasspor 1.400.000 Euro

Cenk Tosun ve Tayfur Bingöl'e bonservis ödenmedi

Bonservis ücreti verilen 3 yerli oyuncunun dışıhda Tayfur Bingöl Alanyaspor'dan kiralık, Cenk Tosun ise bonservis ödenmeden kadroya dahil edildi. Everton ile sözleşmesi sona eren Cenk Tosun siyah beyazlılara 22.5 milyon Euro bonservis bedeli kazandırmıştı.

Çebi'den Şenol Güneş ve transfer sözleri

Beşiktaş Başkanı, Valerien Ismael'in yerine Şenol Güneş'in teknik direktörlük görevine getirilmesine ve ocak ayındaki transfer dönemi ile ilgili de konuştu. Çebi, şunları söyledi: "Hoca değişikliği, olması gerektiği için olmuştur. Şenol Güneş ile yola devam edeceğiz benim beklentilerim çok yüksek. 2-3 ay önce düzgün transferler yaptığımızı düşünüyorum. Ama bir şeylerin değişmesi gerekiyorsa, bunun olabileceği süreç ocak ayıdır. Önümüzdeki 6 maçı görmek istiyoruz. Hocamızla bu değerlendirmeyi yaptık."