Kaynar; Beşiktaş’ın tartışılan teknik direktörü Valerien Ismael’in performansını değerlendirirken Başkan Çebi’nin takımla ve Valerien Ismael ile ilgili düşüncelerini de aktardı.

İşte Kaynar’ın açıklamaları:

“ISMAEL VE BEŞİKTAŞ UYUM SAĞLAYAMADI”
Valerien Ismael daha lig maçları başlamadan önce, hazırlık maçları esnasında herkesin 4-5 hafta ömür biçtiği bir teknik adamdı. Ligler başladı, 2-3 hafta Beşiktaş özellikle ilk 45 dakikalarda fırtına gibi, müthiş bir futbol oynamaya başladı. Valerien Ismael göklere çıkarıldı ama yine de Beşiktaş kamuoyunun Valerien Ismael'e karşı yaklaşımında bir sıkıntı var. Birbirlerine uyum sağlayamadılar. Bir senkron tutturamadı Ismael ve Beşiktaş kamuoyu. Tam ısınamadılar. Bu ısınamama Beşiktaş'a ileride zarar verir mi onu konuşmak lazım. 

“ISMAEL’İN EN BÜYÜK RAKİBİ SOSYAL MEDYA”
Sosyal medya Valerien Ismael'in en büyük rakibi. İkincisi, Valerien Ismael'in çok tesir altında kaldığı bir gerçek. Geçen yıl geldi, bir tecrübe yaşadı ve üçlü savunmada ısrar etti. Tenkitlere rağmen hep üçlü oynattı fakat o kadar çok yüklenme oldu ki, maçlar başlayınca üçlü oyundan vazgeçti. Aslında iki stoperi geride tutuyor, iki kanat beki ilerde tutuyor. Ismael'in en büyük hatalarından biri şu: Yabancı bir eleman tutmuş kendine. İşi sadece sosyal medyayı ve basını takip etmek. Türkiye ve dünya basınında, sosyal medyada çıkan haberleri dosyalıyor, tercüme ediyor, getirip önüne koyuyor. Böyle yaptığı zaman tesir altında kalmamak mümkün değil, çok büyük hata. Hala devam ediyor mu o arkadaş göreve bilmiyorum ama çok yanlış. Valerien Ismael'de daha önce büyük takım çalıştırmamış olmanın verdiği bir tecrübe eksikliği de var. Yavaş yavaş atlatıyor bunu. 

“GHEZZAL VE N’KOUDOU OLSAYDI…”
Beşiktaş'ın son haftalarda aldığı neticeler belki taraftarı, camiayı mutlu etmiyor ama Valerien Ismael'in kafasında, bu sistemde en etkili iki tane oyuncu var. Birisi N'Koudou, birisi Ghezzal. Ghezzal olmayınca Beşiktaş'ın oyununda bir yavanlık başlıyor. Beşiktaş'ın oyunu bir oyuncuyla ölçülme ama çok önemli, çok değişik bir oyuncu Ghezzal. N'Koudou sistemdeki en önemli oyunculardan biri, müthiş sprintler atıyor. Yoruluncaya kadar Beşiktaş'ı sürükleyen bir oyuncu. Özellikle Fenerbahçe gibi ofsayt taktiğini uygulayan takımlar karşısında çok önemli bir silah. Savunmanın arkasına atılan toplar onun suratıyla birleştiği zaman rakibin planını bozuyor. N'Koudou şayet Fenerbahçe maçında oynayabilseydi, Fenerbahçe'nin ofsayt taktiği uygulamasını kıracak adam oydu. 7 kez ofsayta düştü Beşiktaş. N'Koudou ve Ghezzal'in olmaması Ismael'in oyun sistemini çok etkiledi, çok daha iyi olabilirdi. 

“ÇEBİ’NİN KAFASINDA BAŞKA BİR TEKNİK ADAM…”
Sayın Başkan Ahmet Nur Çebi güzel bir atak yaptı, "gel kontratını yenileyelim" dedi. Ali Koç'un Jesus'a yaptığı yenileme teklifi gibi değil. Jesus tecrübesiyle, ismiyle çok farklı bir teknik adam. Ismael'e bu güveni vermek çok önemliydi. Böyle bir anlaşma henüz yok ama başkanın bu çıkışı çok doğruydu. Valerien Ismael'e zaman tanımak lazım. Bazı Beşiktaşlı dostlarım bana sitem ediyorlardır, etmesinler. Beşiktaş bu teknik direktörle yola çıktı, bu teknik direktörün düşündüğü kadroyu kurdu. Geçen seneye nazaran bu sene kurulan kadro çok realist bir kadro. Faydalanma ihtimalinin yüksek olduğu, iyi futbolcular aldı. Özellikle yerli futbolcularda çok başarılı transferleri var. Yabancılar da öyle. Transferde yüzde 80'în üzerinde bir başarı gözüküyor Beşiktaş'ta. Dolayısıyla Valerien Ismael'le beraber takımın Kasım sonunda, Dünya Kupası'nın sonunda ne yapacağını bir görmek lazım. Bunu görmeden karar vermenin Beşiktaş'a bir fayda getireceğini zannetmiyorum. 
Son olarak şunu söyleyeyim, sayın Başkan Ahmet Nur Çebi ile görüşüyorum. Kafasında Ismael'i değiştireyim, başka bir teknik adam alayım gibi bir düşüncenin olmadığını çok net biliyorum. Fenerbahçe maçından önce de, Fenerbahçe maçının neticesi ne olursa olsun bu düşüncesi sabitti sayın başkanın. Dolayısıyla arkasında duracağını düşünüyorum.

Duhuliye.com