Önce Halil sonra Tadic kaptırıldı

Özellikle son iki günde iki transferde yaşananlar Beşiktaş taraftarını isyan ettirdi. "Beşiktaş 4 yıllık anlaştı" diye manşet atılan Halil Dervişoğlu Galatasaray ile resmen sözleşme imzaladı. Yine Beşiktaş'ın futboldan sorumlu yöneticisi Emre Kocadağ'ın "Cevap bekliyoruz" dediği Dusan Tadic de Fenerbahçe ile sözleşme imzalamak üzere dün özel jetle İstanbul'a geldi.

Dört oyuncu daha elden kaçırıldı

Sadece bu isimler değil öncesinde de Beşiktaş'a gelmesi an meselesi olarak kamuoyuna yansıyan bir çok isim başka takımlara imza attı. Bunlardan Djiku da yine Fenerbahçe'nin yolunu tutarken, Kondogbia Marsilya'ya, Kuzyaev Le Havre'ın yolunu tuttu.

Çebi'ye tepki Orman'a övgüler

Siyah beyazlı taraftarlar yaşanan bu hezimetlerin ardından sosyal medyadan Ahmet Nur Çebi yönetimini istifaya çağırdı. Taraftarlar, transferlerde çok hızlı davranan ve çok sayıda yıldız transferi yapan eski başkan Fikret Orman'ı da örnek gösterip onu da trend topic listelerine çıkardı.

Beşiktaş'ta para sorunu var

Peki Beşiktaş transferde neden ezeli rakiplerinden çalım üstüne çalım yiyor? Beşiktaş transferde ilk olarak bütçe sorunu yaşıyor. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin yaklaşık 2 milyar limit aldığı bu dönemde Beşiktaş'ın limiti ise 1 milyar civarında. Ayrıca limit ayrı, kullanılabilir kaynağın olması ayrı.

Beşiktaş'ın politikası bonservissiz ve düşük maaş

Beşiktaş, hem mevcut takımın bütçesini yaratmak hem de yeni transfler yapmak için genellikle bonservissiz oyuncuların peşinde koşarken, maaşlarda da yüksek meblağlara çıkmamaya çalışıyor. Bu da rakiplerine karşı elini zayıflatıyor. Fenerbahçe ve Galatasaray gerek bonservis gerekse maaş konusunda Beşiktaş'a göre çok yüksek rakamlara çıkıyor.

Fenerbahçe ve Galatasaray para saçıyor

Fenerbahçe, Sebastian Szymanski'ye 9 milyon 750 bin Euro bonservis öderken, Edin Dzeko'ya 5 milyon Euro imza parası, iki yıl için de 9 milyon Euro maaş verdi. Galatasaray ise Maouro Icardi için 10 milyon Euro bonservis ve 10 milyon Euro da maaş bütçesi ayırmış durumda. Kiralık olarak alınan Angelino için de 6 milyon Euro'luk satın alma opsiyonu kabul edildi.

700 bin Euro'luk Halil için bile rekabet edemedi

Rakipleri böylesine bonkörce davranırken Beşiktaş, Galatasaray'a yıllık 20 milyon liraya; yani yaklaşık 700 bin Euro'ya imza atan Halil Dervişoğlu'nda bile Galatasaray ile pazarlık rekabetinde kaybetti.

Güneş ile Kazancı arasında sorun var

Beşiktaş'ın transferde yaşadığı bir diğer sorun da ilgili birimler arasında yaşanan iletişim sorunları. Medyada her gün teknik direktör Şenol Güneş ile sportif direktör Ceyhun Kazancı arasında sorun olduğu iddia ediliyor. Kazancı'nın anlaşma noktasına getirdiği isimlere dairin Güneş'in son dakika karar değiştirmesinin sorun yarattığı öne sürülüyor.

Yönetim takıma sahip çıkmıyor mu?

Galatasaray'da transferi adeta tek elden yöneten Erden Timur takımla birlikte yurt dışı kampına katılırken, siyah beyazlılarda takımdan sorumlu yönetici Emre Kocadağ'ın kampın başladığı gün Artvin'de Boğa Güreşi Festivali'nde gitmesi de medyada eleştiri konusu oldu. Kocadağ, bir kaç gün sonra kampa katıldı.

Çebi'nin dümene geçmesi bekleniyor

Ahmet Nur Çebi'nin transferde dümene geçip geçmeyeceği ve strateji değişikliği yapıp yapmayacağı merak konusu. Ancak Çebi'nin bir an önce hareket geçmesi gerektiği de net bir durum. Kombine satışında yaşanan sorunla yeni sezonu açan yönetim, transferde yaşanan sorunlardan ötürü de taraftarın tepkisini çekmiş durumda.

Ajansspor