Beşiktaş Kulübü'nde başkanlık koltuğuna hasbelkader oturan iş yaşamının başarılı isim Karadenizli iş insanı Ahmet Nur Çebi futboldan ne anlar? Kulüp yönetmeyi, nereden ve kimden ne zaman öğrendi? Süleyman Seba'nın ardından başkanlık koltuğuna oturan Serdar Bilgili sonrasında Bilgili yönetiminde yer alan Fikret Orman, bir sonra da Orman'ın ikinci başkanı Ahmut Nur Çebi… Beşiktaş'ta hiyerarşi böyle oluştu ve yönetimler başkan doğurdu!

Ahmet Nur Çebi, Trabzonlu başarılı bir iş insanı ve kimsenin buna itiraz edeceğini sanmıyorum. Beşiktaş ise salt İstanbul'un değil ulusun köklü kulübü. Karadenizliliği ile onur duyan Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş Kulübü başkanlığına neden seçildi?

Trabzonspor'un efsane kalecisi Şenol Güneş niçin ikinci kez Beşiktaş'ın teknik direktörü oldu? Galatasaray yenilgisinin ardından söylenen Beşiktaş kongre üyeleri önce kendilerine sorup özeleştiri yapmalılar, "Biz neden Beşiktaş'ı Trabzon oluşumuna teslim ettik?" diye.

Ahmet Nur Çebi demirden anlar, hesap kitaptan anlar ama futboldan anlamaz, ki bu asla suç teşkil etmez. Ahmet Nur Çebi bu açığını kapamak için kendisine sürekli danışmanlar bulmakta.

Uzun süredir Çebi'yi doğal olarak da Beşiktaş'ı İngiltere Premier Ligi'ne yönlendiren 'danışmanı' hay senin aklına!.. Beşiktaş'ı yönetmek televizyon ekranında Premier Ligi anlatmaya benzemez ki… Sen yaşamında teknik direktörlük mü yaptın? Bir kulüp mü yönettin?

Beşiktaş'ı oyuncak yaptılar kendilerine. Beşiktaş'ın çöpe giden parası onların cebinden çıkmıyor. Beşiktaş'ın başarısızlığı onların iş yaşamlarına olumsuz yansımalar yapmıyor. Ama Beşiktaş'ın adı onlara çok sayıda kapıyı açıyor. Bilmem anlatabildim mi?

Galatasaray'ın Beşiktaş'ı 2-1 yenmesi sürpriz olmadı zira Beşiktaş uzun süredir istemsiz ve sistemsiz bir oyun sergilemekte. Galatasaray yenilgisinin ardından Şenol Güneş'i yermek ise büyük hata olur. Bu takımı ne Şenol Güneş oluşturdu ne de takımı yeniden yapılandıracak zamanı oldu… Geldiği gün kucağına patlayacak bir 'bomba' verildiğinin farkındaydı ve riski almaya gönüllü oldu. İşi zor…

Galatasaray hakkıyla kazandı, iki topu direkten döndü bir tanesini de Mert Günok çıkardı. Beşiktaş ne yaptı? Cenk Tosun'un attığı golün dışında kayda değer bir şey yapamadığı ortada. Beşiktaş'ta teknik direktör değişimi yetersiz, gereken 'iş bilmez' yönetimin değişmesi. Ahmet Nur Çebi ve yönetimi Beşiktaş'ta olduğu sürece daha çok yenilgilere tanıklık edilecek…

Asena ÖZKAN / T24