Hürriyet yazarlarından Fırat Aydınus'un köşe yazısı...

Weghorst’un gidişi sonrası Beşiktaş’ın ligde attığı son 12 golün yarısına 5 gol, 1 asistle doğrudan katkıda bulunan Cenk’in performansı merak ediliyordu. Şenol Güneş son 4 deplasman maçında galip gelememişti. Başladığı üçlü defans tercihi Muhammet ve Diouf’a karşı riskti. Maç hatalı bir golle başladı ve Konyaspor 1-0 öne geçti. Mert Günok’un geçen haftaki performansının nazarı oldu bu pozisyon.

14. dakikada Beşiktaş adına ilk gol pozisyonuna girildi. Siyah beyazlılar kanatlarını istese de tam randımanlı kullanamadı. İçeriye kat eden kanat oyuncularına atılan araya ve uzun toplarla pozisyona girmek istediler. Cenk orta sahaya sık sık gelerek top aldı ve Gedson’a arkaya sarkması için boş alanlar yarattı.

iLK YARIDA AKILDA KALANLAR

1- Saiss’in oynadığı daha doğrusu oynayamadığı mevkide geçen hafta 3 kafa golü atan Diouf’un ceza sahasına gelen 2 topta kafayı vurması.

2- Gedson kısmen kıpırdadığında Beşiktaş’ın pozisyonları girebilmesi.

3- Nathan Redmond-Valentin Rosier uyumsuzluğu.

4- Beşiktaş’ın son 5 dakikada Muleka ve Cenk ile forveti ikilemesi, Redmond’un sola, Gedson’un kanada çekilmesi.

iKiNCi DEVRE BAMBAŞKA BiR MAÇ

İkinci 45 dakikada bambaşka, zevkli bir mücadele izledik. Beşiktaş’ın beraberlik golünden sonra sanki çocukların sokakta oynadığı ‘atan kazanır’ mantalitesine dönen bir karşılaşma oldu. Açık alanlar bulacağını bilen İlhan Palut; Muhammet-Çekiçi değişikliği ile aradığı fırsatları yakaladı. 55. dakikada Beşiktaş iki değişiklik yaptı ve Saiss gerçek mevkisine döndü. Ben ilk defa bir maçta bir takımın 90 dakikada bu kadar şablon, sistem ve oyuncu mevkilerini değiştirdiğini gördüm. Beşiktaş Gedson’un güzel topuk pası ve Cenk’in plasesi ile beraberliği sağladı. Bu andan itibaren maç karşılıklı kaçırılan pozisyonlarla Rus ruletine döndü.

BEŞiKTAŞ’IN EN iYiSi GEDSON’DU

Her ne kadar Beşiktaş gol pozisyonları yakalasa da, Konyaspor Bytyqi, Çekiçi ve Muriç önderliğinde hücum taktiğini başarıyla uyguladı ve pozisyonlar buldu. Maçın uzatma anlarında Josef attığı golle galibiyeti getirdi ve Beşiktaş’ın belki de şampiyonluk yarışına havlu atmasına sebep olacak puan kayıplarını önledi.

Böylece Konya’da şampiyonluk adına çekildi denilen fişi prize tekrar taktı. Beşiktaş’ın en iyisi görev yaptığı her pozisyonda çok başarılı olan Gedson Fernandes’ti.