Spor dünyamız, depremin yaralarını sarmak, şoklarını azaltmak için görülmemiş bir yardımlaşma ve dayanışma örneği sergiliyor.

Türkiye Futbol Federasyonu 20 milyon liralık bağışın yanı sıra Riva’daki kampında depremzede futbolcuları ve ailelerini ağırlıyor. Adlarını ve sayılarını veremiyorum. Kamp yeri bir otel gibi… Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un Almanya’da 1 günlük hasılatını bağışlayan marketin kasasına geçip depremzedeler için çalıştığını görünce içimiz ısınıyor.

Bir de Üç Büyükler’in ortaklaşa doldurduğu tırlar var. Her türlü giyim ısınma temizlik malzemesi, gıda ve ihtiyaç maddeleri, ilaçlar… İlk kez o tırın kaportasında birleşiyorlar. O tırda şoför muavinliği yapmak isterdim yani… 

Hedef deprem bölgesi. En ağır yükleri de sevgi!Sadece onlar mı? Tüm kulüpler sporcular, antrenörler ve yöneticiler seferberlik halinde. Yardım için örnek çalışmaları var.…

Ve hepimizi Bordo-Mavi’ye çağıran Trabzonspor Kaptanı Uğurcan Çakır’ın sesi: “Basel ile oynamak zorunda olduğumuz maça renk ve arma ayırmaksızın bütün takım taraftarlarını bekliyoruz. Biz biriz hep birlikte daha güçlüyüz.”

Bu ses karşılıksız kalmayacak. Futbolu seven tüm yurttaşlar kendi takımlarının formasını da giyerek tribünlerde renk renk öbekler oluşturacak Perşembe gecesi. Başkan Ahmet Ağaoğlu da tüm konuklarını sevgiyle karşılayacak. Yarın gece unutulmaz bir futbol şöleni yaşanacak! Alkışlarla bravo!

Çekilenler-çekenler

Gaziantepspor ve Hatayspor’un Süper Lig’den çekilmesi bazı kulüplerde sıkıntı yarattı. Galatasaray ve Fenerbahçe iki takımla yaptıkları maçları kazandılar. İkinci yarıda oynamaları gereken haftaları 3-0’lık hükmen yenilgilerle geçecekler. Bu uygulamada zarar gören kulüplerin başında Beşiktaş geliyor. Beşiktaş, iki takımla yaptığı 2 maçtan sadece 1 puan aldı 5 puan kaybı var.

Başkan Ahmet Nur Çebi, mağdur olduklarını düşünüyor. Ama sporun kaçınılmaz hesapları da var… Pandemi sürecini anımsayalım: Ligler bitmeden şampiyonlar ilan edildi. Bazı ligler de bütünüyle iptal edilerek oynanmamış sayıldı. Futbol gibi endüstriyel bir alanda bu kararları almak çok zor. Ne yapalım? İçimize sinmese de sıkıntıları ve dertleri çekmeye devam edelim!

Hakem hataları: Dünyanın sonu mu?

Depremin onca kıyamet görüntülerinden spora dönerek yazmak o kadar kolay değil. Belki bu yazıyı okutmak da çok zor olacak. Yine de tarihe ve günümüze kayıt düşmek adına iki konuyu yazmalıyım.Depremin onca kıyamet görüntülerinden spora dönerek yazmak o kadar kolay değil. Belki bu yazıyı okutmak da çok zor olacak. Yine de tarihe ve günümüze kayıt düşmek adına iki konuyu yazmalıyım.

İki öykü de Adana Demirspor - Fenerbahçe maçıyla ilgili… Bu maçın tartışmaları ve gürültüsü günlerce sürdü.

2 Şubat’ta oynanan maçın ancak deprem felaketinin perdesi altında soğumaya kaldığını gördük.Yine de o acılı günlerde yetkin bir ilgili, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’u arayarak Hakem Ali Palabıyık’ın verdiği bütün kararların açıklamasını yaptı. Anlık görüntülerin ardında kalan gerçekleri ve sesleri anımsattı.

Ali Koç’un bu telefon diyalogunu nezaketle karşıladığını, itirazlarını tekrarlamadan “Yaa öyle mi?” ya da “Anlıyorum” gibi sakin sözcüklerle sürdürdüğünü öğrendik.

Aynı yaklaşımın iki hafta önce Premier League’de Arsenal-Brentford ve Crystal Palace-Brighton & Hove Albion maçlarından sonra İngiliz futbolunun seçkin hakemlerinden Howard Webb tarafından sergilendiğini de öğrendim. Her iki maçtaki ofsayt tespitleri ve VAR uygulamalarıyla ilgili Arenal ve Brighton itirazlarını değerlendiren Webb’in bu davranışı, sosyal medyada 5,3 milyon kişi tarafından beğenilmiş.

Bu diyalogların hakem kararlarına olan güvenin ve bazı hataların anlayışla karşılanmasına katkısı olacağını düşünüyorum. Adana Demirspor-Fenerbahçe maçının en tartışılan kararı neydi? Mert Hakan’ın eline temas eden topla attığı golün iptali… O golden hemen sonra VAR hakemi Koray Gençerler el temasını gerekçe göstererek Palabıyık’ın kararını iptal ettiriyor. Görüntüleri izleme çağrısı da yok. Ali Palabıyık’ın iptal kararına şaşıran Mert Hakan’a “Kural böyle. Top senin elinden sekip arkadaşının önüne düşseydi, onun vuruşuyla yapılan gol geçerli olacaktı.

Ama sen vurunca iptal” açıklaması yaptığını anlatıyor futbolcular.El ve top temasındaki VAR protokolunun sportif ve vicdani olmadığını öne süren bir hakem otoritesi, International Football Association Board’a (IFAB) gerekçeli bir itiraz mektubu hazırladı. Bu itirazın karşılıksız bırakılacağını sanmıyorum.Howard Webb, hatalı bulunan VAR hakemi Lee Mason’un sezon sonuna kadar maç alamayacağını bildirmiş.

Bizde de iptal dışındaki talihsiz hataları nedeniyle Ali Palabıyık’ın da 4 ila 6 hafta arasında “dinlendirileceği” tahmin ediliyor.Son söz: Hakem hataları, yıkıcı hasarlar verebilir. Ama Kahraman Maraş ve Hatay’a bakınca bir kez daha görüldü ki dünyanın sonu değildir.

Attila GÖKÇE / Milliyet