Hasan Arat’ın Beşiktaş tutkusunu ve sevgisini gayet iyi biliyorum ve de saygı duyuyorum. Ancak bu, Hasan Arat’ı eleştirmeyeceğim anlamı taşımıyor. Hasan Arat, bugün sona erecek ‘ara transfer dönemi’ öncesi; "Transferde son derece ekonomik ve doğru işler yapacağız. Popülist olmayacağız, bu konuda çok netiz. Beşiktaş'a yük olacak kontratlara kesinlikle girmeyeceğiz” diyor.

Haklı ve idealist ayrıca takdire şayan yaklaşım. Ne var ki yıllar, söylemler yerine eylemlere bakmamı öğretti! AKP’nin İBB adayı Murat Kurum da seçildiği takdirde İstanbul’da trafik sorununu çözeceğini söylüyor!

Uzatmayayım; Hasan Arat’ın başkanlık görevini üstlenmesinin ardından Beşiktaş, Adana Demirspor’un eski sağ kanat savunma oyuncusu Jonas Svensson ile Nottingham Forest'tan kiralık olarak Joe Worrall’ı kadrosuna kattı. Hasan Arat ise kongre öncesi söylemlerinde, “Sıkıntının nerede olduğunu biliyoruz ve bunu çözeceğiz” cümlesini defalarca dile getirdi.

Sevgili Hasan Arat, Beşiktaş’ın sıkıntısı bundan mı ibaret? Popülist olmamak ve Cenk Tosun ile realist olmak mıdır? Kusura bakmayın ama sadece gülerim! Hasan Arat’ın birinci hatası Fernando Santos’u teknik direktör olarak takımın başına getirmesi oldu. İkinci hatası Samet Aybaba’ya kulak vererek beş ecnebi futbolcuyu sorgusuz sualsiz kadro dışı bırakması oldu. Üçüncü hatası ise Beşiktaşlıları ‘man kafa’ yerine koymasıydı! Sevgili Hasan Arat, şayet Beşiktaş Antalyaspor’u 2-1 yenerek kupada çeyrek finale yükseldiyse sakın ola ki bunu ‘başarı’ olarak kimseye sunmayın inanın çok kötü sözlerin muhatabı olursunuz!

Cenk Tosun’dan vazgeçmeyen teknik adam bana göre tekniği tükenmiş bir adamdan ibarettir. Takımın orta alanı çuvallarken, kanatları çalışmazken, ileri ucu üretmekten uzakken bu alanlara oyuncu takviyesi yapamayan yönetim de…

Antalyaspor karşısında izlediğimiz Beşiktaş, karşılaşmanın ilk yarısında hiç abartısız ‘madara’ oldu. Aksini iddia eden varsa çıksın! Fernando Santosne Türk futbolu, ne Türk futbolcusu ne de, Beşiktaş hakkında geri beslemeye sahip. Ununu elemiş, eleğini duvara asmış bir adama ‘tükenmiş’ bir takım veriyorsun ve başarı bekliyorsun. Neymiş Samet Aybaba her kesin üzerindeymiş. Samet Aybaba, bugüne değin hangi başarının altına imza atmış?

Uzatmayayım; Beşiktaş, Antalyaspor’u Jackson Muleka’nın attığı gollerle 2-1 yendi ve kupada çeyrek finale yükseldi. Muleka, haftalardır neden yedek kulübesinde oturur da Cenk Tosun oynar? Bu sorunun yanıtını merak eder dururum! Belki Samet Aybaba yanıtını verir!

Asena Özkan | T24