Lige verilen milli ara, Siyah-Beyazlı takımının teknik direktörü Fernando Santos için her ne kadar yoğun maç temposundan biraz olsun sıyrılıp, takımla daha dengeli ve kamp atmosferinde zaman geçirmesini sağlasa da son dönemde yaşanan puan kayıpları, tercih ettiği savunma odaklı oyun sistemi ve özellikle üst üste alınan üç mağlubiyetle eleştirilerin merkezine yerleşen, bu başarısız sonuçlarının ardından, yönetim, medya ve taraftarlar tarafından geleceği sorgulanan Fernando Santos’un, Başakşehir karşısına büyük bir baskı altında çıkacağı net olarak belliydi.

Milli arada yaşanan Semih Kılıçsoy vakası, Siyah-Beyazlı camiada tek can sıkıcı olay olarak hafızalara kazınmasına ve Milli takımlarına giden oyuncular olmasına rağmen, yine de bu dönemi iyi değerlendirdiğini düşündüğümüz Portekizli teknik adam, -eleştirileri de dikkate almış olacak ki, -maça ofansif yönü yüksek bir kadroyla başladı.

Sonra yine özellikle Santos’la görmeye alışık olduğumuz oyunda, Fernando Santos’un tercih ettiği sistemin fren mekanizması devreye girdi.

Kafalar çok karışık

Sezonda alınan kötü sonuçlar, kaybolan hedefler, gidecekler, kalacaklar, sözleşmesi bitenler, sözleşme yenilemeyenler, bekleyenler vs. belli ki kafalar çok karışık.

Santos’un motivasyonu da büyük oranda gelecek sezon için kodlanmış durumda. Santos her söyleminde gelecek sezonu işaret ediyor çünkü.
Her şeye rağmen, ‘takımın ne halde olduğunu herkes biliyordu. Önümüzdeki yılın projesi için buraya geldim,’ diyen Fernando Santos, bu kadroyla nereye varabileceğini herkese gösterdi. 
Mesele de burada başlıyor aslında. Siyah-Beyazlı takım, bütünüyle bu sezonun dışına çıkmış bir çizgide. Ara transferde takıma katılanlar da bu sistemde eriyip gitti. Herkes ‘bitse de kurtulsak’ havasında. Alınan sonuçları, oyunu, hatta taraftarın tepkisini umursamadan, sahadan ayrılıyorlar.

Başkan'dan ültimatom

Başakşehir’de yaşanan hayal kırıklığından sonra, oynanan oyuna ve alınan skorlara daha fazla tahammül edemeyeceğini gösteren Başkan Hasan Arat, dün tesislerde yaptığı toplantıda, ‘sahada mücadele vermeyecekseniz, hemen şimdi bu kapıdan çıkıp gidebilirsiniz,’ dedi.

‘Aklını ve yüreğini takımı için kullanmayan hiçbir oyuncuyu kabullenemeyeceğini’ söyleyerek, takıma ültimatom verdi. Bu konuşma, nasıl sonuçlar doğuracak, Fernando Santos sezon sonunu görecek mi, yoksa Siyah-Beyazlılar altıncı teknik adamla ya da eldeki bir diğer seçenek Serdar Topraktepe’yle mi kalan haftaları tamamlayacak, önümüzdeki günler neler getirecek, bekleyip göreceğiz.

Gerçek şu ki; durum, hiç kimse için iyi değil. Şimdi üçüncülük de zor gibi, Trabzon’la puan farkı açılıyor. Elde kalan tek hedef: Ziraat Türkiye Kupası. Hadi bakalım, kolay gelsin.

Ahmet İnce | Duhuliye