Olaylı Trabzonspor - Fenerbahçe maçının yankıları, PFDK kararlarıyla sürüyor. Eski hakem Deniz Çoban, PFDK'nın verdiği cezaları köşesinde değerlendirdi.

Çoban, konuyla ilgili Duhuliye'nin de paylaştığı daha önceki yazılarına atıfta bulunarak, 'cezaları gerçeklikten uzak bulduğunu' dile getirdi.

İşte eski hakem Deniz Çoban'ın yazısı;

'Sevkler açıklandığında ‘az kişi, az ceza’ başlığıyla bu sütunlarda bir değerlendirme yazısı yazmış ve ‘Cezaların alt sınırdan verilme ihtimali yüksek, 1 maçı geçen ceza olmayacak!’ demiştim. Hatta, ‘Ceza tayinine yer yoktur!’ şeklinde bir karar da ihtimal dahilinde diye eklemiştim. Tam da dediğim gibi oldu. ‘Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi.

’Yapılan sevklerde, sevk edilenlerin sayısının sınırlı tutulması, TFF’nin yaklaşımı konusunda fikir vermişti. Muhtemeldir ki, cezalar ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanarak inebilecek en alt düzeye indirildi. Cezaların bu kadar gerçeklikten uzak olması, yarınlarda bugünkünden daha büyük problem doğuracaktır. Denge kurma adına ‘az kişi, az ceza’ yaklaşımıyla verilen cezalar, kayıtlarda yerini almış oldu. Ve yarınlarda yaşanan olaylara referans olarak kullanılacaktır. Bu ve buna benzer olaylarda, hatta daha hafif eylemlerde, bu cezaların üzerinde çıkıldığında ayrı bir tartışma yaşanacak, kendini mağdur görenler bu cezaları örnek gösterecektir.'

Ne olmuştu?

Trabzonspor'la Fenerbahçe arasında oynan ve Sarı-Lacivertlilerin 3-2 kazandığı maç sonrası Trabzonspor seyircileri sahaya girmiş ve Fenerbahçeli oyuncularla aralarında kavga çıkmıştı.

| Duhuliye