Beşiktaş, Pendikspor maçındaki gol iptal kararı tartışmaların doğru bir düzlemde ilerlemediği fikrindeyim.

Malumunuz, tüm tartışma VAR üzerinden yürüyor ve VAR kayıtları merak ediliyor. Oysa bu pozisyonda en son tartışılacak kişi Video Yardımcı hakemdir. Çünkü VAR’ın herhangi bir pozisyona müdahil olabilmesi için sahada verilen kararın aksini ispatlayacak bir görüntüye ulaşması gerekir. Ve bu görüntü şüpheye mahal vermeyecek şekilde açık ve bariz olmalıdır.

VAR’ın, topun dışarıdan çevrilmediğini ispatlayacağı tek açı, gol çizgisini tam cepheden gören kamera açısıdır. Onun dışındaki tüm kamera açıları yanıltır. Gol çizgisini gören kamera açısı ise, stattaki kamera platformunun konumu gereği (Bu durum bir çok stadyumda da aynıdır) gol çizgisinin tamamını göstermemekte, kameranın bulunduğu tarafa yakın korner bayrağından itibaren yaklaşık 20 metrelik bir bölüm kör nokta olarak kalmaktadır.

Tali sorumluluk MHK’da

Pozisyonu gol çizgisi kamerasından izleyen VAR, bu 20 metrelik kör noktada topun nerede olduğunu göremediği için sahadaki kararın aksini ispatlayacak bir görüntü bulamamış ve hakeme ulaşamamıştır.

Tribünden çekilen görüntülerin hem VAR’ın elinde olma ihtimali hem de resmi olarak kullanılma ihtimali yoktur. Dolayısıyla bu pozisyonun günahı da sevabı da gol çizgisine cepheden bakan ve bu bayrağı kaldıran yardımcı hakeme aittir. Topun pozisyonuna bakınca da çok büyük ihtimalle hata yapmış olduğunu söyleyebilirim. Bu değerlendirmemi yeterli görüntü olmadığı için, VAR gibi ben de ispatlayamam ve sadece benim görüşüm olarak kalır.

Özetin özeti: Sorumluluk VAR’da değil bu bayrağı kaldıran yardımcı hakemdedir. Tali sorumluluk ise henüz Süper Lig tecrübesi 4 maçla sınırlı olan bir yardımcı hakemi bu maça atama riskini almış Merkez Hakem Kurulu’ndadır.

Deniz ÇOBAN / Fanatik

Haber1903 youtube kanalına abone olmak için tıklayın