Bunun adı rövanş… Süper Lig’in ilk yarısında (12 Eylül 2022) Vodafone Park’ta oynanan maçı Başakşehir kazanmıştı. Oysa o maçın iyi oynayan tarafı Beşiktaş’tı… Fatih Terim Stadı’ndaki rövanşa dönersek… 10 kişi kalmasına rağmen daha iyi oynayan taraf ev sahibi Başakşehir’di.

Beşiktaş rakip yarı alanda baskı kurarak oyunun boyunu kısaltamadı. Dahası topla sık sık buluşmasına rağmen bu topları baskı altında çabuk kaybetti. Üç isabetli şutu var siyah beyazlı takımın. İkisi gol oldu. Anlayın artık oyunun gerisini.

Yine de Şenol Güneş’in ekibi Ankaragücü’nden sonra ikinci galibiyeti alırken Başakşehir’e karşı uzun süredir özlediği üç puana da kavuşmuş oldu.

Bu başarıda kaleci Mert’in katkısını görmezden gelemeyiz. Figueiredo’nun yüzde yüz gollük vuruşunda topu uzak köşeye uzanarak çeldi, örneğin.

Peki golcüler? Her şeyden önce dünkü maçın tacını tek oyuncuya vereceksek o adam kesinlikle Vincent Aboubakar’dır. Salih’in çok akıllı bir görüşle orta alandan verdiği derin pası alır almaz kendine has bir kontrolla Volkan’ın koruduğu kalede uzak direğe doğru öylesine güzel bir vuruş yaptı ki Başakşehir kalecisi sadece baktı. O golün yarattığı rahatlıktan mı, bilemiyoruz.. Beşiktaş Konferans yorgunu rakibinden daha durgundu. 32’de Fernandes’in ayağına çok sert yüklenen Januzaj direkt kırmızı kart gördü. Burada tüm futbolcuları meslektaşlarına karşı daha dikkatli oynamaya davet etsek belki de alınacaklar. Evet, alınmaları gerekir.

Başakşehir 10 kişi kalınca durdu mu, dağıldı mı? Hayır! Beşiktaş’la başa baş mücadeleye devam ettiler. Gent karşısında çamurlu kötü sahada aldıkları beraberliğe rağmen yorgun görünmediler. Emre Hoca, o maçtaki on birden 7 oyuncusu ile maça başladı. Takımı diriydi.

Beşiktaş’a dönersek... Takımca çok iyi oynamamalarına rağmen iki iyi oyuncunun çok klas golleriyle kazandılar. Birinciyi anlattık. İkinci gol de Masuaku’nun uzaktan çok sert ve düzgün şutuyla geldi. Burada Masuaku’nun pas vermesini bekleyen kaleci Volkan ve arkadaşları fena halde (!) yanıldılar. Beşiktaş Salih - Maxim değişikliğiyle bir ölçüde takım kimliğini kazanıp daha iyi oyunla etkin bir role büründü.. Gaziantep’ten gelen konuk oyuncuyu takdirle izlemek gerek. Oyunu hem iyi okuyor hem de iyi yazıyor.

Maçın sonucuna bakarsak… Beşiktaş dünkü galibiyetiyle Süper Lig üçüncülüğü için şansını artırmış oldu. Peşindeki Adana Demirspor’la arayı açtı, Başakşehir’i de arkada tutmayı başardı. Türkiye Kupası’ndan elenmiş şampiyonluk şansını yitirmiş bir ekip için hiç değilse böylesi bir umut olmalı.
Cenk Tosun’u iyi görmedim. Zamanlama yanlışları var. Belki de kafası karışıktır olabilir. Bir an önce karar verip yönünü belli etmeli!

Attila GÖKÇE / Milliyet