Ay yıldızlı bayraklarla adeta gelincik tarlasına dönmüş Vodafone Park’ta Beşiktaş’taki beklenen değişimin gerçekleşmesi ardından, Şenol Güneş Beşiktaş taraftarının maç öncesi muhteşem kucaklaşmasına şahit oldu.

Bu sinerjinin takıma yansımasıda mutlaka olumlu olacaktı ve teknik direktör değişimleri genelde takımları olumlu etkiler ve ilk maçlar olumlu sonuçlanır, bu doğrultuda Beşiktaş’ın Ümraniyespor karşısında galip geleceği öngörüsü yüksekti ve öylede gerçekleşti.

Sonuca bakıp Beşiktaş çok muhteşem bir oyun sergiledi sanılmasın yine orta sahada ve defansta sıkıntılar vardı ama ilk maçın günahı olmaz çünkü Şenol Güneş belki de iki gün antremanda futbolcularla birlikte oldu sonrasında ise ayağının tozuyla maça çıktı.

Bu maç özelinde şunu net söyleyebiliriz Galatasaray derbisi öncesinde Beşiktaş üzerindeki ölü toprağından kurtulmak adına önemli adımlar atmış. Eksikler hâlâ var mı var ama mental anlamdaki olumlu değişikliği mutlaka görüp, değerlendirmek lazım.

Şenol Güneş onbirinde bizleri ilk şaşırtan isim tercihler  Mert Günok,  Cenk Tosun ve Gedson  isimleri oldu.

Mert Günok’un uzun zaman sonrası defansif anlamdaki hatalar ardından yediği golleri bir kenara bırakırsak  Beşiktaş adına zaten kalede bir sorun yaşayamayacağının sinyallerini verdi.

Cenk Tosun ise bu takımın son on dakikalık oyuncusu olmadığını bir kere daha gösterdi.

Gedson muhteşem performansıyla bir kere daha ben buradayım dedi…

Weghorst attığı goller ile son zamanlardaki kaybettiği morali tekrar ortaya hem golleri hem de performansı ile koydu.

Masuaku defansta iki maçtır aynı hatayı yaparak Beşiktaş’ın kalesinde gol görmesine sebeb verdi bu maçta Umut’ta aynı defansif hatayı yapınca Beşiktaş kalesinde iki gol gören takım oldu yalnız tek fark yediğinden fazlasını atmak gerçeği oldu.

Yediğin golden fazlasını atmak iyidir ama her maçta böyle iki gol yersen faturası bazen ağır olur ödeyemezsin. Şenol Güneş’in özellikle bu eksiklik üzerine gitmesi gerekiyor.

Şenol Güneş’in oyuncularını tanıma sürecini düşünürsek bazı tercihlerine ilk maç itibariyle çok şey söylememek lazım dün görüldüğü gibi Del Alli, Rosier, Josef De Souza değişiklikleri bunun birer ispatıdır. Şenol Güneş mutlaka takımı yakından tanıdıkça, eksikleri olan futbolcuları kazanabilme yollarının haritasını çıkaracaktır.

Düne kadar yazdığımızı bir kere daha yazalım Beşiktaş puan anlamında şampiyonluk yarışı için çok şey kaybetmiş değildi sadece mental anlamda bir dopinge ihtiyacı vardı Şenol Güneş bu yöndeki deneyimiyle bu dopingi vermiş olacak sadece futbolcularına değil tribünlerede çünkü Beşiktaş’ın en büyük ihtiyacı birlik ve beraberliktir.

Dün itibariyle bu anlamda adımlar atıldı, sonuç memnu edici, görülmesi ve giderilmesi gereken eksikler var bunuda kayıpsız bir Dünya Kupası arasında mutlaka yerine getirecektir.

Beşiktaş bu haftanın en önemli derbisine çıkacak, alacağı galibiyet ara öncesi en büyük vitamin olacaktır.

Kenar yönetimde bir Şenol Güneş var ve adeta BoneyM şarkısındaki gibi “Daddy Cool” havasında yani “Baba Havalı”