İşte Tilev’in açıklamaları:

“DÜNYA KUPASI’NIN ÖNEMLİ YANSIMALARI OLACAK”
Bu Dünya Kupası, değişik bir Dünya Kupası oluyor. Bir kere 1930 yılından beri ilk defa yılı bu dönemlerine gelen bir Dünya Kupası, bir kış turnuvası izliyoruz. Ancak FIFA’nın kararı bu yönde oldu, yapacak bir şey yok. Böyle bir zamanda oynanan bir Dünya Kupası’nı ve liglere verilen aranın futbolumuza da önemli yansımaları olacak. Süper Lig’den Dünya Kupası’na 19 oyuncu gidecek. Beşiktaş’tan da 4 oyuncu Dünya Kupası’nda olacak. Bu ara Beşiktaş için avantaj çünkü Şenol Güneş bu periyotta takıma kendi anlayışını oturtacak, doğru antrenman metotlarını gösterecek. Son Giresun yenilgisine rağmen formda olan bir Fenerbahçe’de Jorge Jesus böyle bir aranın gelmesini istemezdi, keza Okan Buruk da tam ritmi buluyorken böyle bir ara için zamansız oldu demiştir ancak Beşiktaş için büyük avantaj. Sakat oyuncuların dinlenmesi, mevcutların dinlenmesi, hocanın oyununun yerleşmesi için büyük fırsat. Hatta Dünya Kupası’nda oynayan oyuncular ritimlerini kaybetmeyip hazır dönerlerse Beşiktaş avantaj yakalayacaktır.

“BEŞİKTAŞ TRANSFERİ İÇERİDEN YAPACAK”
Beşiktaş’ta herkes Şenol Hoca’nın sistemine uygun transferler yapılmasına odaklanmış durumda ancak bence Beşiktaş, Şenol Hoca’nın gelişiyle en büyük transferi mevcut oyuncuların performanslarını yükselterek yapacak. Elbette hocanın istediği takviyeler olacaktır, her takım gücü doğrultusunda transferler yapacaktır ama Beşiktaş’ta esas transferin kadro içerisinden olacağını düşünüyorum ki Şenol Hoca bunu yapmaya başladı bile. Cenk Tosun’un Şenol Güneş geldikten sonra gösterdiği yükseliş ortada. Umut Meraş bunlara yakın zamanda eklenecek. Kaleyi devralan Mert Günok oynadığı maçlarda bence gayet başarılı bir performans gösterdi. Şenol Hoca stoperi güçlü tutmak isteyecektir. Salih iyi durumda olsa da ortada Atiba – Josef noktasında bir eksiklik var gibi gözüküyor, hoca belki buraya transfer isteyebilir. Weghorst, Cenk ve Muleka’yı, daha çok da Weghorst – Cenk ikilisini sıkça birlikte kullanacaktır hatta N’Koudou da zaman zaman Ghezzal’in yokluğunda bunlara eklenebilir.

“DELE ALLI ŞU AN FUTBOLU SEVMİYOR”
Şenol Hoca’nın özellikle isim vererek değindiği tek oyuncu Dele Alli. Sadece Beşiktaş ya da Şenol Hoca için değil, dünya futbolu için çok özel, çok şey beklenen bir oyuncuydu. Tottenham’da 7 sene oynamış, 180’in üzerinde maça çıkmış, potansiyeliyle herkesi heyecanlandırmış bir oyuncu. Son Everton kariyeri çok sönük geçmiş olsa da yaşı henüz 26, hala yeni bir başlangıç yapabilir. Bunu da Şenol Güneş’le, Beşiktaş’la yapabilir. Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalyayı takan o harika İngiliz Ümit Milli Takımı’nın yıldızıyken bugün henüz 26 yaşında neden Dünya Kupası’nda yer almadığını sorgulaması lazım. Dele Alli’yi incelerken onun hayatındaki travmalara bakmak lazım. Annesinin alkol problemi, 13 yaşından itibaren başka bir ailenin yanında büyümesi, soyadını bile reddedecek, kullanmayacak kadar büyük travmaları… Bunlara baktığımızda mental durumunu anlayabilmek mümkün ama burada iyileşebilir, özgüven kazanabilir, oyunu yeniden sevebilir. Ben Dele Alli’nin şu anki haliyle futbolu sevmediğini düşünüyorum.

“7 DE KAPANIR 17 DE KAPANIR”
Dünya Kupası dönüşü 7 puan fark kapanır mı, Beşiktaş bunu yapabilir mi? 7 de kapanır 17 de kapanır. Bu Fatih Terim’in lafıydı biliyorsunuz. Yaklaşık 45 günlük bir ara söz konusu. Bu arada Şenol Güneş futbolu için çalışmalar yapılacak, aynı zamanda yüklemeler de olacak, böylece Şenol Güneş’in şu zamana kadarki serzenişlerinin en büyük sebebi olan fiziksel yetersizlik sorunu da çözülmüş olacak. Geride oynanacak 25 maç var, açık ara favori gösterilen Fenerbahçe’nin, son şampiyon Trabzonspor, Başakşehir gibi güçlü rakiplerin Avrupa maçları var. Anadolu’da da artık zor maç diyeceğimiz takım sayısı çok fazla. Konyaspor, Adana Demirspor, Sivasspor, bunlar artık gözü kapalı kazanırız denilecek maçlar değil. Büyükler daha çok puan kaybedecek. Şampiyonluk yarışını ise kendi aralarında oynayacakları derbiler belirleyecek. Beşiktaş derbilerden galibiyet çıkarması halinde şampiyonluk yarışının güçlü adaylarından.

Duhuliye.com