Birbirinden kötü iki milli maçtan sonra Süper Lig'e derbi heyecanıyla dönüyoruz. Klişe gibi gelebilir ama milli maç dönüşleri zordur.

Oyuncular birlikte daha az antrenman yapar, sakatlık ya da yorgunluk sorunu olur, konsantrasyon bozulur. Bu nedenle milli aranın ardından derbi ile başlamak Beşiktaş ve Fenerbahçe için iyi olacak.

Yine de futbolcuların beraber antrenman ve maç yapma ritmini kaybetmesi oyun içi kopukluklara neden olabilir.

Fenerbahçe kadro derinliği açısından Beşiktaş'a göre avantajlı görünüyor. Ancak derbilere ev sahibi takım her zaman bir adım önde başlar.

Elbette maçı sahadaki futbolcular oynuyor. Bu anlamda Ghezzal ve Redmond'ın durumu İsmael'i zorlayacak. N'Koudou'nun olmaması büyük sıkıntı. Salih ve Gedson'un pasları ile savunma arkasına sarkacak Muleka ve oynarsa Redmond Fenerbahçe defansına sorun çıkartma potansiyeline sahip.

Valerian İsmael, Ghezzal ya da Redmond'dan birini riske etmek zorunda. Weghorst'un bitiriciliği kadar, indireceği toplar da şans yaratacaktır. Kaleci tercihi sözleşme yenileyen Ersin'den yana olur.

Maç başına 3.3 gol ortalaması yakalayan Fenerbahçe'nin ofansif etkinliği ise ortada. Beşiktaş'ın savunma zaaflarını da düşünürsek Sarı-Lacivertlilerin bu maçı da golsüz geçmeyeceğini öngörebiliriz. Arao-Crespo orta sahası her rakip için sorun teşkil eder. Fenerbahçe'nin kanatları da iyi çalışıyor. Jesus önlem almayı pek sevmese de bir ihtimal Ferdi- Osayi ikilisini beraber oynatıp hem ofansif, hem defansif çözüm üretebilir.

Fenerbahçe açısından maçın kaderini savunmadaki bireysel hatalar, defansın ileri çıkışları ve ofsayt taktiğindeki başarı belirleyecektir. Açıkçası iki takımın da gol bulacağı keyifli bir doksan dakika bekliyorum. Volkan Bayarslan bu sezon beşinci maçını yönetecek. Demek yazılım onu beğenmiş!

Antalyaspor-Trabzon maçında Vitor Hugo'nun alaşağı edilmesi dışında bariz bir hatasını hatırlamıyorum. Ama berim derbi hakemi olarak ilk tercihim olmazdı. Ne yazılımmış ama! Nihayetinde umarım hakemi az, futbolu çok konuşuruz.

Ender BİLGİN / Fotomaç