“KARAR, BEŞİKTAŞ’IN İSTEDİĞİ GİBİ OLMALI”
Ligden çekilen takımların maçlarıyla ilgili karar, elbette Beşiktaş’ın istediği gibi olmalı. Bu konuda UEFA talimatları ne diyor? “Ligden çekilen takımların geriye dönük puanları silinir” diyor. Sayın Başkan Ahmet Nur Çebi güzel bir açıklama yaptı. “Maçın başından sonuna kadar benden bir sürü evrak istiyorsunuz, sebebine gelince UEFA talimatları diyorsunuz. O zaman burada da UEFA talimatlarını uygulayın. Bu bir çifte standart. Olması gereken belli, fakat bu kararı alabilecek Federasyon var mı, bana sorarsanız hayır. Federasyon, konuyla ilgili siyasetten talimat bekliyor, siyasi güçler ne derse onu uygulayacak. Çünkü bu şekilde geldi. Bu ülkede 16 senedir bütün federasyonlar seçimle değil, atamayla yetki aldı.

“BAŞTAN İTİRAZ EDECEKTİNİZ”
Kulüpler Birliği bu kararı kendi içerisinde oyluyor ama bu oylama kararda etkili olur mu… Bursaspor – Amedspor maçında yaşananlar, Ankaragücü – Beşiktaş maçında yaşananlar ortada. Ankaragücü maçıyla ilgili, Beşiktaş yönetimi dahi bu işin takipçisiyiz diye bir açıklama yapmadı. Beşiktaş – Fenerbahçe kupa maçı Beşiktaş’ın hükmen galibiyetiyle sonuçlanması gerekirken siyasiler konuştu ve maçın kaldığı yerden oynatılmasına karar verildi. Beşiktaş maça çıkmadı, hükmen yenik sayıldı, 1 sene de ceza aldı. Bence o günkü Beşiktaş yönetiminin verdiği maça çıkmama kararı doğruydu. Bu örneklerde görüyoruz ki Türk futbolunda alınan kararlar siyasi. Çünkü Federasyon böyle geldi. Bu duruma şimdi değil, Federasyon seçildiğinde itiraz edilmeliydi. Sadece Beşiktaş için değil, bütün kulüpler için söylüyorum. Bu federasyonun bu göreve haksız olarak gelmesine göz yumduysanız, oy verdiyseniz, bu federasyonun vereceği haksız kararları da peşinen kabul etmiş oluyorsunuz. Beşiktaş’ın itirazı reddedilirse Beşiktaş da, Beşiktaş gibi düşünen diğer kulüpler de hiç isyan etmesin. Başta karşı çıkacaktınız. Hatta imza toplayıp kendi adayınızı çıkarsaydınız.

“LİG YENİDEN BAŞLAR”
Ligden çekilen takımların puanları sıfırlandığında Beşiktaş’ın Galatasaray ile arasında 3 puan kalıyor, Fenerbahçe ile kafa kafaya geliyor. Bu durumda ligde şampiyonluk yarışı yeniden başlar. Bu ekonomide kulüplerini destekleyen, maddi manevi yardımcı olan milyonlarca insanın hakkı var bu işin içinde. Yarınki Fenerbahçe – Beşiktaş maçı sonrası, statta çıkacak olan sesler de kararı etkileyebilir.

“TFF İTİRAZI REDDEDERSE...”
Federasyon Beşiktaş’ın itirazını reddederse Beşiktaş konuyu Tahkim’e taşıyabilir ancak böyle bir yapıda Tahkim bu itirazı reddeder, onu da söyleyeyim… Beşiktaş konuyu UEFA’ya da taşıyabilir ancak UEFA konuyu ülke futbolunun iç meselesi olarak değerlendirip duruma müdahil olmayabilir.

Duhuliye.com ÖZEL RÖPORTAJ