O iyiydi bu kötüydüyü falan geçeceğim. Taraftarın bazısına kalsa Al-Musrati çöp mesela. Yahu sanki 2 sezondur Rodri ile oynuyorsun da Aş-Musrati beğenmiyorsun. Hiç anlamıyorsan aç opta istatistiklere bak, o çöp dediğin nasıl oynamış...

Neyse, içeri ile uğraşılacak zaman ya da yazı değil bu. Hocaya mocaya hiç girmiyorum şimdilik. Konu adı konulamamış büyük bir çetenin kucağına düşmüş ülke futbolu. Büyük dolandırıcı bir anlayış yönetiyor bu sistemi. Kimdir, neyin nesidir, adı nedir sanı nedir bilmiyorum ama inşallah bir gün ortaya çıkacak bu kişi ya da kişiler ve yaptıkları rezillikler. Galatasaray'ın Başakşehir'in elinden aldığı şampiyonluk ile başlayan, Sergen'le şoka uğrayan ama hemen toparlanıp Trabzon ile tavan yapan, sonrasında ise Gs & Fb savaşında kim kime daha fazla saplarsa, meydan rezillik muharebelerine dönen rezil rüsva bir döngünün içindeyiz. Adamlar 2 senede toplamda 100 penaltıya ulaşacak gibi.

Tabi ülke futbolunda bu yeni değil de VAR olunca tescilli sahtekarlığa giriyor hadise. Dün akşam yine bu dolandırıcı teşkilatın sahne aldığı bir maç izledik. Bu teşkilatın sahnelediği oyunda sadece sahadaki hakem ya da VAR'daki kişiler oynamıyor. Medyadaki Beşiktaş lehine ya da aleyhine konuşan eskilerden tutun da sosyal medya şoparlarına kadar herkesin bir parça rolü var. Yayıncı bile stadın hiçbir yerine ulaşamayan deplasman seyircisi sesini mikrofon oyunu ile evlerin içine kadar sokuyor, bu kadar küçük oyun peşindeler. İşin en kötü yanı ise artık bunun kanıksanmış olması ve işten fayda elde edenlerin bunu hak gibi görmeleri. Hatta tüm sarılara sorsan Beşiktaş şikeci ve hep desteklenen taraf. Kendileri ise süt.. Acayip uyuşturucu bir ortam yaratılmış durumda ve insanlar robot gibi bu düzenin içine çekiliyor. Tabi Beşiktaş camiası da yavaş yavaş giriyor bu bataklığa.

Gerçekten Beşiktaşlı bir yönetim geldi, onlar çabalıyorlar ama uyuşturucu etkisini göstermeye başladı camianın önemli bir bölümünde... Yukarıda belirttim, en pahalı oyunucusuna çöpleme yaparken derbi maçında son 10 dakika oyuna giren santraforunu yuhalıyor (performansı yerlerde idi tabi o ayrı) Sosyal medyada kulüp şaklabanlık seviyesinde korunuyor ve liyakatsız kişiler tarafından temsil ediliyor. Ama dedim ya konu içerden çözülecek gibi değil. Yılanın başı dışarda. Dünkü maçta verilmeyen penaltı son iki senenin standartlarına göre sizi bilmem ama bence 5 kere penaltı. Çok uzağa gitmeye gerek de yok ha! Daha geçen hafta renklilere verilen penaltılara bakın dolandırıcılığın boyutunu görün. Bir de bize gelince VAR karışmazmış oluyor, onu da anlamıyorum neden acaba? VAR'daki aktör "formayı çekiyor, gördün mü hocam" diyemez mi mesela? Gördüm de vermiyorum ulan mı diyor ya da usta aktör Meler? Bana göre asıl VAR efendi kırmızıya karışamaz. Meler gelişi görmüş, niyeti yorumlamış, darbenin olmadığının farkında. Sen VAR'dan niyet okuyorsun be vicdansız. Ben kazanacak kadar oynadı Beşiktaş demiyorum ama kaybedecek kadar hiç oynamadı. Ama şunu söyleyeyim; penaltıyı da verse, kırmızıyı da vermese biz bu teşkilatın elinden kurtulamazdık dün.

Beşiktaş kulubünün bir karar vermesi lazım. Bu işler öyle Feyyaz Bey'in çıkıp konuşması ile falan olmaz. Seni sari lacivert salıncağa oturtan zihniyetle böyle savaşamazsın. Birçok sporcusunu cephede kaybetmiş camiayı, birçok sporcusunun sahtekar, terörist bir din tüccarının müridleri olduğu ispatlanmış (ayrıca ispatlanamayan ama bilinen bazıları hala ülke futbolunda önemli yerlerde) şampiyonluk fotoğraflarında bile sansür uygulayan camiaya yediremezsin, yedirmezler. Bunlara karşı efendim kem küm, haksızlık, kafes mafes tarzı light işler işlemez. Üzerine basar, ezer geçerler her defasında. Onlara ve onların sahiplerine sert, çok sert olmak zorundasın. Sonuna kadar ama. Gerekirse 2 sene şampiyonluk, Avrupa kupası olmayacak, hatta küme düşme tehlikesi ya da düşmesi yaşayacaksın ama tüm camia olarak kalkıp bunların maskelerini düşürmek için ne gerekiyorsa yapacaksın. Sana terbiyesizlikle gelene yüz misli, bin misli ile cevap verip o yaptıkları hokkabazlıkların ne kadar efendi şeyler kaldığını göstereceksin. Düzgün kalmakla bu uyuşmuş düzeni değiştiremezsin. Ne zaman herkesin hakettiği ve anlayacağı dilden konuşursun o zaman bu kokuşmuş futbol düzeni bozarsın. Beşiktaş taraftarı 50 yıldan daha fazladır kime nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranmıştır. Yöneticiler toplayın artık bu camiayı tek cepheye, yeter bu kadar uyku. Beyazımız olduğu kadar Siyahımız da VAR...

Bülent Bilirgen / Duhuliye