Fanatik yazarı Ali Ece'nin maç yazısı

Dünya Kupası’ndan sonra bizim lig maçlarına adapte olmak her babayiğidin harcı değil. Bu futbol estetiği fukaralığına rağmen sırf arma aşkına izleyen herkese helal olsun: Bu kadar karşılıksız sevmek çok çok ayrı bir insani seviye!

Beşiktaş sevenlerin duygularını, Gaziantep deplasmanındaki maç özelinde incelemeye çalışalım: İlk yarı boyunca Beşiktaş sadece Gedson topla buluşunca temposunu yükseltebildi, hem takım arkadaşları Gedson’a ayak uyduramayınca hem de sistematik faullerle durduruldukça Beşiktaş oyun üstünlüğünü ilk 45’te hiç kuramadı. Koca ilk 45’te ofansif açıdan en yüksek kalite anahtar pası kaleci Mert 32. dakikada sola diyagonal uzun oynarken attı.

Büyük sorumsuzluk...

Sol demişken, Beşiktaş solunun sorunları Ortadoğu solunun sorunları kadar büyük: Sonradan girince maçı kökünden değiştirebilen N’Koudou, kontrolsüz hız ve işlenmemiş ham yeteneğin büyük bir karmaşası olmaya devamediyor.

Tamam Kitsiou, darbeden sonra abartılı şekilde kendisini yere bıraktı ama o pozisyonda N’Koudou’nun sinirlerine hâkim olamayıp daha 25. dakikada takımını 10 kişi bırakma riskini yaşatması çok büyük sorumsuzluk, çok büyük sorun! Zaten N’Koudou solda başlayınca, Cenk sağ öne geçiyor ve sol forvette ters ayakla kolayca yardımcı santrfora dönüşebilen Cenk Tosun’un veriminin yarısını yakalayamıyor.

2. yarı başlarken N’Koudou yerine Redmond girip Cenk sola geçer geçmez, Beşiktaş nihayet net bir gol girişimine imza attı.

Formasyon 4-2-4’e döndü

Beşiktaş’ın ikinci net girişimi de yine soldan Cenk’in gönderdiği bir toptu, büyük sorun ise bunun ta ilkinden 20 dakika sonra gerçekleşmesiydi. Şenol Güneş, bu ofansif kısırlığı değiştirmek için 66’da Muleka ve Masuaku’yu oyuna alarak 4-4-2 ile 4-2-4 arası bir formasyona döndü.

Neden “arası” dedim çünkü bu değişiklikler sonrası Gaziantep önce üst üste boşluklar sonra da taç atışında Tayyip Talha’nın bireysel hatası artı kolektif yerleşim hatasından golü buldu.

Bunun sebebi de şuydu: Beşiktaş takımı sahada adeta 2 kopuk parça gibi hücum ve savunma hattına bölündü, Salih Gedson’lu orta ikiliye aşırı yük bindi. Beşiktaş’a 1 puanı getiren ise Dünya Kupası kalitesi Weghorst oldu.

Masuaku’nun ortası da tabii ki iyiydi, tartışmanın kalanı için önümüzdeki maç yazılarında görüşmek üzere

Ali ECE / Fanatik