Beşiktaş Kongre Üyesi İlhan Durusoy, Duhuliye.com okurları için kaleme aldı...

Katar 2022 Dünya kupası futbol dünyasındaki yaratıcı futbolla fiziki futbol konusunu tekrar gündeme getirecektir. Ancak futbolu estetik ve yaratıcı olmasını tercih edenler

çoğunluktadır. Final maçı bu cins bir gösteri halinde gelişmiştir. Bir tarafta Messi, diğer tarafta M'bappe....

Kazanmanın yolu seyircileri futbola doyurmuştur. Fas’ın başarısı futbolda iyi dereceler almamış futbol ülkeleri için çok takdir görmüş ümit yaratmıştır. Yenilmez kabul edilen batı ülkesi takımlarının yenilmeleri “biz de yapabiliriz “ ümidini yeşertmiştir.

Futbolda milli takımlar dahil bir takım oluşturur ve uygulayacağın oyun düzenine uygun futbolcu seçersin. Bu imkan milli takımlarda daha geniştir. Taraftar ise yıldız futbolculardan mucizeler bekler.Arjantin’in Maradona ve Messi'den beklediği gibi....

Bu durumda teknik direktör ne yapmalı? Teknik direktörün 3 yol seçme imkanı var:

1) Kendi kurduğu planda yıldıza bir görev verip yıldızın yeteneklerini sınırlandırma Portekiz teknik direktörünün Ronaldo’nun üstün özellikleri kullanmadığı gibi, ilk 11’de de yer vermedi. Zor duruma düşünce oyuna soktu.

2) Oyun düzenini yıldız üstüne kurmak

3) Yıldızı başarılı olduğu oyunu oynamakta serbest bırakmak (Arjantin teknik direktörü bunu uyguladı ve şampiyon oldu. Messi'ye oyun planı içinde başka görevler vermek Messi'nin üstün özellileri kullanmamak olurdu)

Burada bazı prensipleri hatırlayalım

-Futbol gün geçtikçe takım oyunu oluyor. Eskisi gibi bir oyuncu tek başına başarı getiremiyor

-Seyirciye oynanıyor. Yetenekli ve yaratıcı yıldızlar tercih ediliyor. Çoğunluk final maçı olan Arjantin–Fransa karşılaşmasını beğendi. Maç çok mücadeleli, dramatik skor değişikliklerine sahne oldu. son dakikaya kadar heyacanı korudu.

Taraftarı olduğu takımdaki oyuncuların başarısı ile aidiyet gelişti.Takımında oynayan oyuncunun takımı tutuldu. Weghorst ve Saiss için Beşiktaş Hollanda ve Fas'ı desteklerken Fenerbahçe Valencia için Ekvador’u tuttu. O da turnuvanın ilk golünü attı.

İlhan DURUSOY / Duhuliye.com