Beşiktaş'ın efsane isimlerinden ve spor yazarı Ali Gültiken, dev derbiyle ilgili analizlerini paylaştı. İşte Gültiken'in derbi analizleri...

"DERBİ BİR FIRSAT"

Derbilerde geçmiş yaşananların hiçbir önemi yok. Bu maçlar her zaman kendi gününü yaşar. Fenerbahçe'nin farklı kazanarak gelecek olması biraz önde olduğu algısını yaratmış gibi görünüyor ama ben buna katılmıyorum. Beşiktaşlı oyuncuların, kendi evinde bunu bir fırsat olarak gördüğü şeklinde okuyorum. Fenerbahçe galibiyeti hem oyuncular hem de teknik adam adına tartışmaları geride bırakacak bir fırsat.

"BOL POZİSYONLU MAÇ BEKLİYORUM"

Son yıllarda derbileri kaybetmemenin bir kazanç olarak görüldüğü süreçleri yaşasak da iki teknik adamın felsefelerine baktığımızda rakibin üstüne çıkan, basan, mücadeleden kaçmayan ve sürekli orta alanda oynanmaya çalışan bir oyun akılları var. Pozisyonlu ve gollü bir karşılaşma bekliyorum. Beşiktaş'ın skor avantajına yakın olduğunu düşünüyorum.

"RAKİBİN DE ETKİLİ OYUNCULARI VAR"

Jorge Jesus, maç maç ilk 11'ini değiştiren bir teknik adam . Bazen beraberinde oyun sistemini de değiştiriyor. Bunda genel olarak başarılı görünüyor. Valerien İsmael sezon başından beri 4'lü sistemle oynuyor ve bir istikrar yakaladı. Daha dominant bir oyun düşüncesi ve felsefesi var. Ama bu tür maçlar dikkat ister. Çünkü rakibinizin sizin kadar etkili oyunu ve futbolcuları var.

"GÜNÜN PERFORMANSI ÇOK ÖNEMLİ"

Derbiler, bireysel performanslardan çok takım bütünlüğü ile alakalı. Anlık boşluklara ve basit hatalara tahammül yok. O yüzden bir bütün olarak hareket etme mecburiyeti var. Bunun yanında bu maçların bir diğer özelliği de günün adamı olarak öne çıkan oyuncular. Bu bazen kaleci olabiliyor, bazen stoper, bazen orta alan bazen de forvet oyuncuları. Günün performansları oyunu çözer.

"MAĞLUBİYET FARKLI KARARLAR GETİRİR"

Fenerbahçe açısından mağlubiyet bir kayıp ve üzüntü yaratır. Ama büyük bir kırılmaya sebebiyet vermez. Beşiktaş açısından durum daha derin tartışmalar daha farklı kararlar ortaya çıkartır.

"TRİBÜN DESTEĞİ İTİCİ GÜÇ"

Hakemin düdüğü çaldığı andan sonra her şeyin saha içine döneceğini düşünüyorum. Elbette bu tür maçların tansiyonu yüksek oluyor. O da son derece doğal. Sahadaki mücadelenin de sert ve yüksek seviyede seyredeceğini bekliyorum. Ama bunun yanında Beşiktaş taraftarının da maçın başından sonuna kadar hiç şüphesiz büyük bir desteği olacak. Bunun oyuna da etki etmesi kaçınılmaz.

Kaynak: Sporx