İşte Markaryan'ın açıklamaları:

"Beşiktaş'ta stadın yapısında ve tribün kapasitesi konusunda yapılması planlanan değişiklikler var. Bu değişikliklerin hepsi gerekli, Beşiktaş'a yararlı olacak hamleler. İlk olarak 4100 koltuk kapasiteli kale arkası tribünlerinin kapasitesinin 8000 civarına çıkarılması söz konusu. Planlanan bu değişiklik 4-5 bin kişilik bir taraftar artışı sağlayacak ki; Beşiktaş'ın full bir statta, tribün baskısını kurduğu bir atmosferde alamayacağı, çeviremeyeceği maç yok. Yıllardır bunu söylüyoruz, yapılacak en büyük transfer budur. Beşiktaş'ın iç sahada puan kaybetmeyecek bir kimliğe bürünmesi gerekiyor. Camianın geçen yıldan kalan ölü toprağını üzerinden atması lazım. Bunun yolu da en başta stattaki o atmosferi oluşturmaktan, taraftarla el ele, omuz omuza, yürek yüreğe yürümekten geçiyor. Bizim tribünlerde olduğumuz yıllarda stadın lokomotifi Kapalı tribündü, orada aynı zamanda dünyaya mâl olmuş bir tribün kültürü de yakalanmış, Beşiktaş için bir değer yaratılmıştı. Kapalı'nın en büyük yardımcıları da hep kale arkası tribünler olmuştu. Dolayısıyla açık tribün dediğimiz bu tribünlerin beslenmesi, desteklenmesi gerekiyor. Beşiktaş'a çok büyük güç katacaktır.

Yapılması gerekenler sadece bununla da sınırlı değil. Örneğin statta akustiği en güçlü yer olan deplasman tribünü var. Biz bu tribünün iki bölmeye ayrılmasını, Beşiktaş stadına gelen deplasman taraftarının yekpare davranmamasını, organize olmamasını istiyoruz. Deplasman tribünü ikiye bölündüğünde kendi evimizde daha mutlak bir üstünlük kurabileceğiz. Bu zaten kongre öncesinde de yönetimin gündeminde olan bir projeydi. Bu nasıl yapılabilir, en doğru halini bulup bir an önce uygulamaya geçirmek lazım. 

Stadın çatısı yaptırıldı, geliyor. O yönde de bir değişiklik olacak. Çatı dışında stadın mimari yapısındaki en önemli şikayetlerimizden biri, çatıyı tutan kolonlar sebebiyle statta yaratılan sesin kolonlar arasındaki boşluklardan uçup stat dışına gitmesi. Bu anlamda da yapılabilecek bütün değişikliklerin yapılması gerekiyor. Statta tribün aktivasyonunu sağlayacak mimari hamlelerin tümü yapılmalı. Beşiktaş'ın önümüzdeki sezona yeni tribünleriyle, yenilenmiş takımıyla, yeni ambiyansıyla girmesi dileğimiz."

Duhuliye.com ÖZEL RÖPORTAJ